Νίκη με ανατροπή η Δόξα Λευκάδας

Η Δόξα Λευκάδας νίκησε τη Γέφυρα, σε ένα παιχνίδι που τη μοναδική φορά που πέρασε μπροστά στο παιχνίδι ήταν το 66-65 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Με 3 φάουλ καθηλωμένους στο πάγκο από το 12 λεπτό τους Τσιαβέ και Αναγνωστόπουλο, ο Γιώργος Ζαφειρούδης, έψαχνε λύσεις την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι με τους πρώην παίχτες της Δόξας, έφταναν εύκολα στο καλάθι, αλλά θα λέγαμε ότι ήταν τιμητικό για τους γηπεδούχους το αποτέλεσμα στο ημίχρονο.

Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και το 3ο δεκάλεπτο(άργησε να ξεκινήσει καθώς οι διαιτητές ζήτησαν αστυνομική προστασία), με τη Δόξα να προσπαθεί να πλησιάσει στο σκο ή και να προσπεράσει, αυτό τελικά δεν έγινε, αλλά ένα buzzer beatter του Χρύση έφερε σε απόσταση του τρίποντου το ματς και οδηγούμαστε σε ένα δεκάλεπτο για γερά νεύρα.

Τελικά στο τέλος, η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη, σε ένα επεισοδιακή παιχνίδι (ζήτησαν αστυνομική βοήθεια οι διαιτητές στο ημίχρονο), επικράτησε 66-65 της Γέφυρας, χάρη σε βολές του Γιώργου Αναγνωστόπουλου, που ήταν και η πρώτη φορά που οι νησιώτες προσπέρναγαν στο σκορ. Στη συνέχεια ο Χρύσης είχε 0/2 βολές, για να αστοχήσει ο Μάρτζος στο φινάλε, και το συγκρότημα του Ευριπίδη Μελετιάδη να χάσει ακόμη ένα παιχνίδι στον πόντο.

Τα δεκάλεπτα : 17-22, 26-34, 49-52, 66-65

Διαιτητές : Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου

Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 14(1), Αργυρός, Σταματέλος, Τσιαβές 12, Βαγενάς 12 (1), Χρύσης 15(2), Γ.Αναγνωστόπουλoς 8, Χ.Αναγνωστόπουλος 5(1), Βλαχάκης, Βάνης, Βλάχος

Γέφυρα (Μελετιάδης): Μπέγoς 9(3), Ματεν;iδης 11(1), Μάρτζος 8(1), Ονάσογλου 12, Αποστολίδης 6, Τσακαλέρης 3, Τζουβάρας, Κότσανος 9, Παπαδόπουλος, Κολοκοτρώνης 7(1), Κιουρτσίδης.