Ήττα για τον Απόλλωνα

του

Αλέξη Πανταζή

Δεν τα κατάφερε αυτή τη φορά ο Απόλλωνας ΝΛ απέναντι στον Αχέρων Καναλακίου. Ηττήθηκε με 0-2 στην έδρα του με τους φιλοξενούμενους να είναι καλά διαβασμένοι και να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.
Οι γηπεδούχοι που είχαν σαν πρώτο μέλημα να μη δεχθούν γκολ, έδωσαν χώρο στους παίκτες του Αχέρωντα, οι οποίοι με τη σειρά τους αν και είχαν την κατοχή, δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν πολλές φάσεις στην αντίπαλη εστία. Μόνη χαμένη ευκαιρία στο πρώτο μέρος ήταν ένα σουτ του Τσουγκάρη με καλές προϋποθέσεις, που όμως κατέληξε ψηλά άουτ.
Στη συνέχεια οι παίκτες του Νίκου Βέκιου προσπάθησαν από τα πλάγια να σπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του Απόλλωνα και το κατάφεραν στο 27ο λεπτό. Ο Λαγός έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Τσουγκάρης που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
Στο δεύτερο μέρος το Καναλάκι συνέχισε με επιθετικές διαθέσεις, στην προσπάθεια να πετύχει ένα γρήγορο δεύτερο γκολ ώστε να απελευθερωθούν οι παίκτες από το άγχος του εύθραυστου 0-1. Έχοντας βέβαια νωπές τις μνήμες από τα ματς του Σεπτέμβρη με αντίπαλο το Σύβρο δεν υποτίμησαν ούτε λεπτό τον αντίπαλο.
Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και κράτησαν μπάλα για ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο μέρος χωρίς όμως να μπορέσουν να βρεθούν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Οι ελπίδες για θετικό αποτέλεσμα έσβησαν στο 84’ όταν ο Κωνσταντίνου που βρέθηκε στην περιοχή από αριστερά, έσπασε τη μπάλα προς τα μέσα στον επερχόμενο Γκόλια και αυτός με σουτ σφράγισε το διπλό για την ομάδα του Αχέρωντα.

Διαιτητής: Ρίπης Βοηθοί: Κώτσης – Μαυροκέφαλου