ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Νίκη για τον Πανλευκάδιο

Του

Αλέξη Πανταζή

Την πρώτη θέση διατήρησε η ομάδα του Πανλευκάδιου έπειτα από τη νίκη με 2-1 έναντι του Κεραυνού Θεσπρωτικού στο στάδιο Πλάτωνας Γρηγόρης. Αγχωτική νίκη μπορεί να πει κανείς, με ανατροπή σκορ στο Β μέρος, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και έδειξαν στοιχεία πολύ καλής ομάδας στον αγωνιστικό χώρο.
Ήταν το 10ο λεπτό και η μπάλα στημένη λίγο έξω από την περιοχή για εκτέλεση φάουλ. Η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι, ο Καταγής έπεσε αλλά δεν πρόλαβε να διώξει, με αποτέλεσμα ο Μπόμπορης που ερχόταν από πίσω με προβολή να τη στείλει στα δίχτυα.
Ψυχρολουσία στην κερκίδα, που όμως δεν έχασε την εμπιστοσύνη της σε αυτό που ξέρουν να κάνουν καλά οι παίκτες. Η ομάδα του Γ. Κατηφόρη σαν να ξύπνησε μετά από αυτό το γκολ, άρχισε να πιέζει και να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Σταμούλη, με αποκορύφωση μια σέντρα φαρμάκι του Τσελάι που μόλις πρόλαβε να διώξει με τα πόδια, προ του ΚοκόληΧΖ.
Το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Στο 22’ ο Καλογερής θα βγάλει μπαλιά προς τον Τσελάι, ο Κιτσαντάς θα προσπαθήσει να διώξει με την άκρη του ποδιού, αλλά το μόνο που θα καταφέρει είναι να τη στρώσει στον δεξιό οπισθοφύλακα των γηπεδούχων. Ο Τσελάι με δυνατό σουτ και χωρίς δυσκολία θα κάνει το γκολ και θα φέρει το ματς στα ίσα.
Οι φιλοξενούμενοι που ήταν πολύ καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο δεν άφησαν πολλά κενά και προσπάθησαν να σφίξουν με διαρκή τρέξιμο ακόμα περισσότερο τις γραμμές τους. Το παιγνίδι ήταν μοιρασμένο για τη συνέχεια του ημιχρόνου.
Στο 37’ σε πανομοιότυπη φάση της ισοφάρισης, ο Κοκόλης ΧΖ θα βρεθεί σε θέση βολής, θα σουτάρει κάνοντας το 2-1 που όμως θα ακυρωθεί στη συνέχεια για οφσάιντ. «Δεν ήταν οφσάιντ» δήλωσε ο παίκτης στη συνέχεια. «Ακόμα και ο προπονητής τους μου είπε πως ήμουν ένα μέτρο πίσω».
Ξεκινώντας το Β’ μέρος ο Κοκόλης ΧΖ θα επιμείνει για το γκολ και θα το καταφέρει στο 49’. Σέντρα ακριβείας του Ορφανού στην πλάτη της άμυνας, ο ΚοκόληςΧΖ θα φέρει μπροστά τη μπάλα με το στήθος και θα σουτάρει κάνοντας το 2-1.
Ο Πανλευκάδιος έδειξε άλλο πρόσωπο στην επανάληψη, είχε καθολική υπεροχή, τόσο σε κατοχή όσο και σε ευκαιρίες. Στο 58’ κοντινή κεφαλιά του Βλάχου σταμάτησε πάνω στα σώματα των αμυντικών. Στο 64’ σε μια φάση για σεμινάριο και με δράστες Κοκόλη ΧΣ και Ορφανό, η μπάλα έφτασε στην απέναντι πλευρά, όπου ο Καλογερής με μονοκόματο σουτ την έστειλε στην έξω πλευρά των δικτύων.