Νίκη εκτός έδρας για τον Τηλυκράτη

του

Αλέξη Πανταζή

Ο Τηλυκράτης πήρε το διπλό στη Βόνιτσα εναντίον του Αμβρακικού σε ένα ματς για γερά νεύρα και έτσι παρέμεινε κοντά στην κορυφή και στο κυνήγι της 1ης θέσης. Χάνοντας σωρείες ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ από στημένη φάση, επαληθεύοντας το νόμο του ποδοσφαίρου που θέλει αυτόν που χάνει τις ευκαιρίες να δέχεται το γκολ. Εις διπλούν μάλιστα καθώς ο Αμβρακικός πέτυχε και 2ο τέρμα κόντρα στη ροή του αγώνα, στο δεύτερο ημίχρονο. «Η τύχη δεν ήταν με το μέρος μας», συμπληρώνει ο νεαρός ποδοσφαιριστής του Τηλυκράτη Θ. Περιστέρης.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και έχασαν τριπλή! ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 8ο λεπτό. Ο Γεωργάκης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Παχή, ο οποίος απέκρουσε σε πρώτο χρόνο, στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Μακρυγιάννη που σούταρε για να αποκρούσουν οι αμυντικοί πάνω στη γραμμή, ενώ ο Γεωργάκης θα μπει ξανά στη φάση αυτή τη φορά κάνοντας κεφαλιά, η οποία θα εξουδετερωθεί και πάλι από τους αμυντικούς.
Λίγα λεπτά μετά η Βόνιτσα, με στημένη μπάλα σε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και κεφαλιά του Λιότσου θα γράψει το 1-0.
Οι παίκτες του Τηλυκράτη χωρίς να χάσουν την ψυχραιμία τους, θα ψάξουν τη γρήγορη ισοφάριση πιέζοντας ασφυκτικά τους γηπεδούχους. Οι χαμένες ευκαιρίες θα συνεχιστούν με την τύχη πραγματικά να τους δοκιμάζει. Στο 18’ έπειτα από όμορφη ενέργεια ο Περιστέρης θα βγάλει τον Βρεττό προ του τέρματος, ο Παχής θα πει και πάλι όχι και στη συνέχεια σουτ του Μακρυγιάννη θα καταλήξει πάνω στα σώματα.
Στο 27’ ο Τυληκράτης θα κερδίσει πέναλντι σε χέρι του Γεωργαλή μέσα στην περιοχή. Ο Καλογερής θα αναλάβει να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών και θα κάνει το 1-1.
Οι φιλοξενούμενοι δεν θα αρκεστούν στην ισοφάριση και δύο λεπτά μετά ο Γεωργάκης θα γίνει αποδέκτης της σέντρας του Καλογερή και με κεφαλιά θα στείλει τη μπάλα λίγο άουτ. Δεν θα αστοχήσει όμως στη φάση του 34’ όπου και με δυνατό σουτ θα πετύχει το πρώτο προσωπικό του γκολ με τη φανέλα του Τηλυκράτη, στην παρθενική του εμφάνιση.
Στο Β μέρος η απόδοση των φιλοξενούμενων έπεσε δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες του Αμβρακικού να βγουν μπροστά. Με μεγάλες μπαλιές επί το πλείστον και ψάχνοντας πάντα τον Παπά, δεν κατάφεραν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί για την εστία του Σκιαδά. Η ισοφάριση του Αμβρακικού ήρθε στο 60’, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Παπάς έκανε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Λούζι και κατέληξε στα δίχτυα.
Ο Καράμπαλης θέλοντας να κρατήσει αυτό το ‘Χ’ και βλέποντας την ομάδα κουρασμένη, θωράκισε την άμυνα προσθέτοντας παίκτη σαν τρίτο κεντρικό αμυντικό. Και φάνηκε να του βγαίνει καθώς οι επιθετικοί του Τηλυκράτη δεν κατάφεραν κάτι αξιόλογο. Μέχρι και το 86’, όταν ένα συρτό σουτ του Καλογερή στη γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Παχή έδωσε το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Διαιτητής: Σπυράκος Βοηθοί: Λαφαζάνης – Ντόμαρης