Το τοπικό ντέρμπι έδειξε Καρυά.

Στο αθλητικό κέντρο Σφακιωτών η ομώνυμη ομάδα αντιμετώπισε τον ΑΟ Καρυάς σε ένα ματς χωρίς σπουδαία βαθμολογική σημασία, που είχε όμως τη δική του ιδιαιτερότητα. Οι δυο ομάδες πρόκειται να βρεθούν αντιμέτωπες στους αγώνες μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία και αυτός αγώνας ήταν ουσιαστικά μια μέτρηση του αντιπάλου για τις δυο πλευρές, με τον ΑΟ Καρυάς να στέλνει το μήνυμα πως η βαθμολογική του θέση, δεν είναι παρά μια ψευδή εικόνα για την κατάσταση της ομάδας. Η ομάδα του Σπύρου Θεράπου κατάφερε μέχρι το 65′ να βρεθεί μπροστά με 0-3, όμως για άλλη μια φορά έδειξε μια αδυναμία στη συντήρηση, καθώς δέχθηκε 2 γκολ μέχρι τη λήξη.

Η ομάδα της Καρυάς ήταν ελαφρώς καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ήλεγχε τους χώρους και έκανε παιγνίδι. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Γεωργάκης κέρδισε πέναλντι. Ο Σταύρου ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 0-1 στέλνοντας τη μπάλα δοκάρι και μέσα. Στο 20ό λεπτό και πάλι ο ΑΟ Καρυάς βρέθηκε στο προσκήνιο, αυτή τη φορά με Νταλιάρδα, ο οποίος δοκίμασε μακρινό συρτό σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Παππά.

Το δεύτερο μέρος είχε περισσότερη ουσία καθώς επετεύχθησαν 4 γκολ, δύο και δύο για την κάθε ομάδα, με τους Σφακιώτες να προσπαθούν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκηνικό και να φτάνουν πολύ κοντά σε αυτό, λίγα λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα της Καρυάς πέτυχε το 0-2 έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Σκέμπι στο 54′ και δέκα λεπτά μετά έφτασε στο 0-3 έπειτα από προβολή του Παππά και σε συνδυασμό με την αδυναμία των αμυντικών των γηπεδούχων να απομακρύνουν εγκαίρως τη μπάλα από την περιοχή τους.

Οι Σφακιώτες δεν παράτησαν σε καμιά περίπτωση το ματς και βγήκαν στην αντεπίθεση, καταφέρνοντας να μειώσουν σε 1-3 στο 74′ όταν ο Σκιαδαρέσης μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε όμορφα τον Πέτκοφ. Με τις ελπίδες να αναπτερώνονται και την ομάδα της Καρυάς να μην μπορεί να ελέγξει πλήρως την κατάσταση, οι Σφακιώτες μείωσαν ακόμα περισσότερο στο 83′ όταν ο Λάζαρης σούταρε, η μπάλα χτύπησε στα σώματα και κατευθύνθηκε προς τα δίχτυα μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στον Πέτκοφ.

Διαιτητής: Ρούσσος       Βοηθοί: Λογοθέτης – Λάζαρης