ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ματς ζέσταμα εν όψει Πάργας.

Ο Πανλευκάδιος ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Σινώπης αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες ελπίδες μέχρι το ημίχρονο ότι θα μπορέσουν, αν όχι να επαναλάβουν τον θρίαμβο του προηγούμενου Σαββάτου στην Πρέβεζα, τουλάχιστον ότι θα πάρουν κάτι. Βέβαια ο Πανλευκάδιος έχοντας τον έλεγχο του αγώνα δεν άφησε τα όνειρα της Σινώπης να πάρουν διαστάσεις. Με ανελέητο σφυροκόπημα της αντίπαλης εστίας και χάνοντας ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ οδήγησαν το ματς στο τελικό 4-1, δουλεύοντας τόσο την ανάπτυξη όσο και την τελική προσπάθεια κατά τη διάρκεια του αγώνα, σε ένα ματς ουσιαστικά προθέρμανση για τα δυσκολότερα.

Οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες μέχρι το 20λεπτο, όταν και οι φιλοξενούμενοι σε μία αντεπίθεση κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ, με σουτ του Παπαδόπουλου για τη Σινώπη που έπειτα από κόντρα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Τρανουλίδη. Χωρίς να πτοηθεί ο Πανλευκάδιος από αυτή την μικροέκπληξη και μετά τη σέντρα, κέρδισε κόρνερ το οποίο εκτέλεση ο Ορφανός προς το πίσω δοκάρι, εκεί που ο αρχηγός της ομάδας, Καταγής πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια.

Στη συνέχεια μεγάλη χαμένη ευκαιρία από Κοκόλη ΧΣ που έγινε αποδέκτης της μπάλας από σέντρα του Ορφανού, όμως το σουτ που δοκίμασε με τη μία, κατέληξε ψηλά, πάνω από τα δοκάρια. Το ημίχρονο έληξε με 1-1 δίνοντας ανάσες στους φιλοξενούμενους όπως και χρόνο για να καθαρίσει το μυαλό των γηπεδούχων ώστε να καθαρίσουν το παιγνίδι το δυνατόν νωρίτερα.

Έτσι και έγινε, καθώς με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και μέσα σε 10 λεπτά πέτυχαν δύο γκολ, ξεκλειδώνοντας την άμυνα της Σινώπης και δίνοντας χρόνο στην ομάδα του Πανλευκάδιου για το παιγνίδι του ποντικού με τη γάτα. Ήταν το 48ο λεπτό όταν ο Ορφανός με προσωπική ενέργεια άφησε πίσω του δύο αντιπάλους, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Παναγιωτίδη για το 2-1. Το 3-1 πέτυχε ο Μπαλάφας λίγα λεπτά μετά με κοντινό σουτ. Άλλο ένα σουτ του Μπαλάφα στο 70′ κατέληξε στο δοκάρι της εστίας της Σινώπης, ενώ το τελικό 4-1 πέτυχε ο Τσελάι στο 84′ με σέντρα σουτ.

Διατητής: Αλεξανδρόπουλος    Βοηθοί: Σφονδύλη – Πάσχος