Ίσχυσε ο νόμος του ποδοσφαίρου.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου ίσχυσε για άλλη μια φορά, με τη μπάλα να τιμωρεί τον Πανλευκάδιο, και τον Παληογιάννη να πληρώνει με το ίδιο νόμισμα τον Τρανουλίδη αλλά και ολόκληρη την ομάδα του Πανλευκάδιου για όσα έλαβαν χώρα στο ‘Πλάτωνας Γρηγόρης’ τέλη του Ιανουαρίου και στον ημιτελικό ανάμεσα στις δύο ομάδες. Πίκρα στο στρατόπεδο των γηπεδούχων που το τέλος μιας ονειρεμένης χρονιάς, ενός ονειρεμένου ταξιδιού δεν είναι αίσιο. Σημασία έχει το ταξίδι υποστηρίζουν αρκετοί, λόγιοι και μη, αλλά το ποδόσφαιρο δεν είναι αυτού του είδους φιλοσοφία. Το ποδόσφαιρο θέλει τίτλο, κάτι χειροπιαστό. Σίγουρα ήταν μια έντονη και αξέχαστη εμπειρία για όλους, αλλά η πικρία θα μείνει για πάντα. Κι αυτό διότι στο χρονοντούλαπο της ιστορίας δεν γίνεται λόγος για καλές πορείες, μόνο για κυπελλούχους και πρωταθλητές. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι στις καρδιές των φίλων της ομάδας μαζί με την πικρία δεν θα βρίσκονται πάντα τόσες στιγμές χαράς.

Ήττα με 0-1 λοιπόν, με το πλεονέκτημα της έδρας να πηγαίνει περίπατο και τον Πανλευκάδιο για 3ο συνεχόμενο ντέρμπι (προηγήθηκαν Τηλυκράτης, Ωρωπός) να μην καταφέρνει να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αν και είχε τις ευκαιρίες σε ένα μισάωρο ξέσπασμα στο Β’ ημίχρονο, δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ και ως γνωστόν, όταν δεν βάλεις το γκολ, θα το φας, ό,τι και να γίνει. Το αξιοσημείωτο ήταν ότι ο Μπαλάφας έμεινε για πρώτη φορά από τη στιγμή που πάτησε το πόδι του στη Λευκάδα στον πάγκο, με τον Κοκόλη ΧΖ επιθετική αιχμή και τον Στεριώτη στη θέση του Κοκόλη σαν χαφ.

Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, σε ένα φτωχό πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρους στον αντίπαλο, που έδειξε να έχει μια μικρή ανωτερότητα στα πρώτα λεπτά του ματς, σκοπεύοντας να κυνηγήσουν το γκολ στην αντεπίθεση. Κατά τη διάρκεια ο Πανλευκάδιος ισορρόπησε , έκλεισε όλους τους χώρους αμυντικά, με τον Δημουλιά να ψάχνει με βαθιές διαγώνιες μπαλιές τα χαφ, χωρίς ωστόσο καμιά επιτυχία.

Το ματς έδειξε να ζεσταίνεται στο δεκάλεπτο, όταν μετά από κόρνερ ο Τρανουλίδης έδιωξε σε πρώτη φάση, με τη μπάλα να μένει στην περιοχή και τον Τουλκερίδη από κοντά να κάνει το γκολ, όμως ο επόπτης σήκωσε τη σημαία για φάουλ στον τερματοφύλακα κι έτσι η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη. Στη συνέχεια μόνες αξιόλογες φάσεις ήταν ένα σουτ φάουλ του Δημουλιά που κατέληξε λίγο άουτ, αλλά και μια φάση με τον Κοκόλη ΧΖ που αν και πίεσε τον τερματοφύλακα της Πρέβεζας κοντράροντας τη μπάλα, δεν είχε την τύχη ώστε να την κλέψει και να κάνει το γκολ.

Χαρακτηριστικό του ματς ήταν το διαρκές πρέσινγκ σε όλα τα πλάτη και μήκη του γηπέδου και από τις δυο ομάδες, με τον ΠΣ Πρέβεζα όμως να μην ακολουθεί τόσο στο δεύτερο μέρος, δείχνοντας σημάδια κούρασης. Εκεί στάθηκε και ο Πανλευκάδιος, που μπήκε φουριόζος στην επανάληψη παρουσιάζοντας ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Με πολύ ταχύτητα, με πάθος στο παιγνίδι και πίστη για το αποτέλεσμα οι παίκτες των γηπεδούχων έδειξαν ότι θα τελειώσουν το παιγνίδι σύντομα.

Στο 62′, στη μεγαλύτερη φάση του αγώνα, ο Κοκόλης ΧΖ εκμεταλλεύτηκε λανθασμένο γύρισμα των αμυντικών της Πρέβεζας βρέθηκε απέναντι στον Κότση, όμως προτίμησε να πάει πλάγια αριστερά και να μη δοκιμάσει σουτ. Στη συνέχει έκλεισε προς τα μέσα φέρνοντας τη μπάλα στο καλό του πόδι, όμως ο Κότσης απέκρουσε. Η μπάλα έφτασε στο πέναλντι, όπου ο Κοκόλης ΧΣ βρέθηκε μόνος του και με τον Κότση χωρίς ισορροπία, έκανε το σουτ, αλλά ο Κότσης με υπερπροσπάθεια απέκρουσε ξανά κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Μετά κι από αυτή τη φάση τα σύννεφα άρχισαν να συσσωρεύονται πάνω από το δημοτικό στάδιο Λευκάδας, κυριολεκτικά και μεταφορικά, και να φυσά ένας παγωμένος αέρας. Η ομάδα της Πρέβεζας έδειξε να συνέρχεται, να συνειδητοποιεί ότι έχει ξεκινήσει το Β’ ημίχρονο και να προσπαθεί με το ίδιο στυλ παιγνιδιού να βρει μπροστά είτε τον Χαϊδάκη, είτε τον ΝίκουΝ. κυρίως από αριστερά. Όμως όλες οι προσπάθειές τους βρήκαν απέναντί τους έναν λύκο Κωστακιώτη που έκοβε με νύχια και με δόντια.

Ο Κοκόλης βρέθηκε και πάλι μέσα στην περιοχή στο 73′, σούταρε, αλλά ο Κότσης κατάφερε να κάνει δική του τη μπάλα με διπλή προσπάθεια. Στο 75′ κόρνερ του Ορφανού, ο Κωστακιώτης πιο ψηλά απ’ όλους, σε κόρνερ ο Κότσης. Λίγο μετά, στο 81′ ο Δημουλιάς έκανε άλλη μια βαθιά μπαλιά, ο Παληογιάννης βρέθηκε στην πλάτη των κεντρικών αμυντικών και απέναντι στον Τρανουλίδη, και δίχως δεύτερη σκέψη πλάσαρε για το 0-1. Σκορ που έμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα, μιας και άλλη μια κεφαλιά, αυτή τη φορά από τον Πετούση μετά από εκτέλεση φάουλ, κατέληξε άουτ.

Άριστη η διαιτησία Σπυράκου – Κωνσταντίνου – Τσόγκα.