Μέτρια εμφάνιση από Τηλυκράτη. Το πάλεψε η Καρυά…

Μέτρια εμφάνιση από τον Τηλυκράτη που όμως πήρε το ζητούμενο στο εντός έδρας παιγνίδι με αντίπαλο την αξιόλογη ομάδα του ΑΟ Καρυάς. Ένα παιγνίδι που θέλουν να ξεχάσουν οι του Τηλυκράτη και να επανέλθουν ξανά στις καλές εμφανίσεις, στον εκτός έδρας αγώνα με αντίπαλο την Δόξα Ωρωπού την επόμενη αγωνιστική.

Το παιγνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο μέρος με τον Τηλυκράτη να επικρατεί μόνο στα σημεία και στην επίτευξη του τέρματος. Η ομάδα της Καρυάς ήταν αυτή που απείλησε πρώτη όταν στο 6ο λεπτό, ο Γεωργάκης βρήκε με παράλληλη σέντρα τον Σταύρου, αυτός έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ.

Το παιγνίδι δεν είχε πολλές ευκαιρίες, λόγω κυρίως του βαρύ αγωνιστικού χώρου που δεν άφηνε πολλά περιθώρια για ποιοτικό ποδόσφαιρο. Ωστόσο ο Τηλυκράτης απείλησε με σουτ του Καταγή Σ. στο 20′, το οποίο όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πέτκοφ. Καλή ευκαιρία και στη συνέχεια για τους γηπεδούχους με τον Μακρυγιάννη να σεντράρει από αριστερά, αλλά τον Καλογερή να κάνει την κεφαλιά άουτ.

Στο 40ο λεπτό, ο Μακρυγιάννης βρέθηκε από θέση δεξιά, λίγο έξω από την περιοχή και με συστημένη μπαλιά βρήκε τον Γαζή στην πλάτη της άμυνας, ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι έστειλε τη μπάλα στην εστία του Πέτκοφ για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος το παιγνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου αλλά αδυναμία για τη δημιουργία κάποιας αξιόλογης φάσης, και από τις δυο πλευρές. Από το 55′ και για ένα τέταρτο της ώρας, η ομάδα της Καρυάς πήρε πρωτοβουλίες και προσπάθησε να βγει πότε από τα πλάγια με Σταύρου και πότε με Γεωργάκη από τον άξονα, με τους αμυντικούς του Τηλυκράτη να κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους.

Ο Τηλυκράτης έχασε ευκαιρία στο 75′ με τον Λούζη Π. να στέλνει έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά, τη μπάλα στα σώματα των αμυντικών της Καρυάς. Οι αμυντικοί απομάκρυναν όμως στην επαναφορά της μπάλας με σέντρα από δεξιά, ο Λούζης Π. βρέθηκε μόνος προ του Πέτκοφ, αλλά το σουτ που δοκίμασε κατέληξε ψηλά άουτ.

Ένα σουτ του Γεωργάκη στο 80′ δεν έδειξε να ανησυχεί τον Σκιαδά, καθώς κατέληξε άουτ και δύο λεπτά μετά, ο Μακρυγιάννης σούταρε εκτός περιοχής, ο Πέτκοφ απόκρουσε και στην επαναφορά σουτ του Καλογερή κατέληξε άουτ.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πάτησαν στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις, με τον Καλογερή στο 86′ και τον Σταματέλο στο 90′ αλλά ο Χαλκιόπουλος με αυτοθυσία και στις δύο περιπτώσεις, έδιωξε μακριά τον κίνδυνο για την εστία της ομάδας του.