Ακόμα μπαίνουν γκολ στους Σφακιώτες…

Χόρτασαν γκολ όσοι παρευρέθηκαν στο αθλητικό κέντρο Σφακιωτών και στην αναμέτρηση Σφακιώτες – Πανλευκάδιος. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μια πολύ εύκολη νίκη καθώς προηγήθηκαν με το ευρύ 0-6, αλλά στο τέλος οι Σφακιώτες κατάφεραν να μειώσουν σημαντικά και να φύγουν από το γήπεδο, αν όχι ευχαριστημένοι, τουλάχιστον παρηγορημένοι. Η άμυνα των Σφακιωτών για άλλη μια φορά έπαιξε ψηλά και με ζώνη, χωρίς το βάθος του κεντρικού αμυντικού, με αποτέλεσμα οι επιθετικοί του Πανλευκάδιου να βγαίνουν στην πλάτη όποτε ήθελαν. Πολλές επιθέσεις μπορεί να κόπηκαν σαν οφ σάιντ, όμως εκείνες που πέρασαν ήταν σε μεγάλο ποσοστό γκολ.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Μπαλάφας βρέθηκε ύστερα από κάθετη μπαλιά του ΚοκόληΧΖ μόνος τους μέσα στην περιοχή και δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει για το 0-1. Λίγο μετά, στο 8′ ο Μπαλάφας και πάλι πλάσαρε τον Παπά μετά από παράλληλη σέντρα του Πετούση.

Το 0-3 πέτυχε ο Κοκόλης ο οποίος βρέθηκε μέσα στην περιοχή μετά από πάσα του Ορφανού και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Καλή ευκαιρία με προβολή του Καταγή και τη μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η ομάδα του Πανλευκάδιου κέρδισε και πέναλντι, στο 39ο λεπτό, αλλά ο Πετούσης που ανέλαβε την εκτέλεση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπά και έτσι το ημίχρονο έληξε 0-3.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανλευκάδιος συνέχισε από εκεί που είχε μείνει. Ό,τι δεν κατάφερε να κάνει στη φάση του πέναλντι ο Πετούσης, το έκανε στο 55′, όταν βρέθηκε τετ α τετ με τον Παπά και έγραψε το 0-4. Η φάση του αγώνα που ξεσήκωσε ολόκληρη την κερκίδα ήταν στο 59′, όταν ο Στεριώτης που βρέθηκε στην μικρή περιοχή και προς το άουτ κλεισμένος από 3 αντιπάλους, με ντρίμπλα Ζινεντίν Ζιντάν κατάφερε να τους ξεφύγει και να βγάλει στον Κοκόλη στο πέναλντι. Ο Κοκόλης με τη σειρά του έβγαλε στον Πετούση ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Παπάς δεν άφησε να μπει το γκολ της αγωνιστικής.

0-5 στη συνέχεια και τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Τσελάι που έπειτα από κάθετη μπαλιά του Ορφανού βρέθηκε κι αυτός μπροστά στον Παπά για να τον πλασάρει. Το χορό των γκολ του Πανλευκάδιου έκλεισε και πάλι ο Πετούσης στο δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Από ‘κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι κάθισαν, και ανέλαβαν οι γηπεδούχοι. Στο 75′ ο Κτενάς με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 1-6 και μέσα σε δυο λεπτά, στο 82′ και 83′ πέτυχαν το τελικό 3-6 με σκόρερ τον Βασιλάκη.