ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΕΥΚΟΛΑ Η ΝΙΚΗ. 70-37 ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

του Αλέξη Πανταζή

Μία καλή προπόνηση ήταν η αναμέτρηση της Νίκης με αντίπαλο τον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Πρώτη νίκη για το δεύτερο γύρο, λίγο πριν τη μεγάλη δοκιμασία της 13ης αγωνιστικής απέναντι στην Ολύμπια Λάρισας. Τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα δεν βρήκαν μεγάλη αντίσταση και πήραν μεγάλη διαφορά στο ματς πριν το ημίχρονο ακόμα, φτάνοντας τους 70 πόντους στο τέλος, ενώ με λίγη ακόμα προσοχή μπορούσαν να φτάσουν και παραπάνω. Τελικό σκορ 70-37.

Οι αθλήτριες της Νίκης αν και μπήκαν δυνατά στον αγώνα βρέθηκαν αντιμέτωπες περισσότερο με αστοχία τους, παρά με τις αντιπάλους. Κάνοντας κάποια φάουλ που επανειλημμένως ζήτησε ο προπονητής τους να αποφευχθούν, έδωσαν την ευκαιρία στον αντίπαλο να εκτελεί βολές και να καταφέρει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να φέρει το ματς στα ίσα 10-10.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η ομάδα της Νίκης άφησε πίσω τον κακό της εαυτό και με δυο τρίποντα των Ψυχογιού και Κρητικού έδωσαν στο παιγνίδι ένα διαφορετικό ρυθμό. Με μόλις 2 λεπτά αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, το 10-10 είχε γίνει 20-10 και έφτασε στο τέλος του ημιχρόνου στο 29-18.

Στο τρίτο μέρος η Νίκη με 28-8 ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 57-26. Διαφορά που έμελλε να αυξηθεί κι άλλο μέχρι το τέλος. Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα καθώς 9 παίκτριες σκόραραν, με Μοσχοπούλου και Χαιριστιανίδου κάτω απ’ τη ρακέτα χωρίς ουσιώδη αντίπαλο και Κανταρά με σουτ από το χάι ποστ, η διαφορά έφτασε στους 33 και στο τελικό 70-37.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ Κ. 70-37

Δεκάλεπτα: 10-10, 29-18, 57-26, 70-37