Το ντέρμπυ της 13ης αγωνιστικής : Κατούνα – Άγιος Πέτρος

του Αλέξη Πανταζή

Το ντέρμπυ της 13ης αγωνιστικής της Β ΕΠΣΠ-Λ διεξήχθη στο γήπεδο των Σφακιωτών με αντιπάλους την Κατούνα και τον Άγιο Πέτρο. Οι μέχρι πρότινος πρωτοπόροι ήθελαν μόνο νίκη για να παραμείνουν στην κορυφή, ενώ οι γηπεδούχοι ζητούσαν τη νίκη για να φτάσουν τον Άγιο Πέτρο στους 26 βαθμούς και σε συνδυασμό με ήττα του Καναλίου να πιάσουνε την πρωτιά. Αν και νίκησαν με 2-0 στο ντέρμπυ, το Κανάλι δεν τους έκανε τη χάρη καθώς πέρασε μέσα από το Μαραντοχώρι  με 0-1 και οδηγεί τώρα την κούρσα του πρωταθλήματος.

Ένα δυνατό παιγνίδι στα πρώτα λεπτά, με στενά μαρκαρίσματα και πίεση σε κάθε γωνιά του γηπέδου και από τις δυο πλευρές. Οι γηπεδούχοι που δυσκολεύτηκαν να κάνουν το παιγνίδι τους με μπαλιές τρύπες στην άμυνα των αντιπάλων κατάφεραν να απειλήσουν στο 12’ όταν ο Ζακυνθινός λίγο έξω από την περιοχή, πάτησε τη μπάλα για τον Κρητικό αλλά τελευταία στιγμή ο Δρακονταειδής με τάκλιν κατάφερε να απομακρύνει.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σουτ του Κατηφόρη λίγο μετά, αλλά ο Καρφάκης έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Στο 17ο λεπτό ο Γουρζής κινούμενος έξω από τη περιοχή και δεξιά, θα κάνει ένα δυνατό σουτ που θα καταλήξει στο παραθυράκι του Μπελεγρίνου για το 1-0. Λίγο μετά στο 25ο λεπτό, ο Ζακυνθινός θα βγει μόνος του με το τέρμα, θα πλασάρει στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο επόπτης γραμμών θα σηκώσει τη σημαία υποδεικνύοντας οφ σάιντ.

Ο Άγιος Πέτρος που μέχρι το γκολ είχε σταθεί αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, σε εκείνα τα λεπτά έδειχνε να τα έχει χαμένα. Η ομάδα της Κατούνας παίζοντας γρήγορο και τεχνικό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους, κατάφερε να απειλήσει και πάλι. Και να σκοράρει και πάλι. Μόνο που και αυτή τη φορά ο επόπτης σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ, όταν σε παράλληλη σέντρα του Ζακυνθινού από δεξιά, ο Φωτεινός στο 2ο δοκάρι με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 42’ όμως δεν υπήρχε περίπτωση οφσάιντ. Ο Πάντος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με κοντινό σουτ έγραψε το 2-0. Ο Άγιος Πέτρος έχασε μοναδική ευκαιρία για να μειώσει στο 45’, όταν ο Tutu βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι και με εξ επαφής κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με βροχή και κρύο, κάτι που φαίνεται να επηρέασε τις δυο ομάδες καθώς δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να πιάσουν το ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Φώτη Μπάλτσα ήταν φυσικό να προσπαθήσει να κρατήσει τα κεκτημένα καθώς το 2-0 ήταν σκορ ασφαλείας, όσο παρέμενε. Σφίγγοντας τις γραμμές στην άμυνα του, ο Άγιος Πέτρος δεν κατάφερε ουσιαστικά να απειλήσει, παρά μόνο με μια κεφαλιά του Tutu στο 77’.