ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Υπέροχος Τηλυκράτης – 1-0 την Παναχαϊκή

Ο Τηλυκράτης έδειξε πόσο μεγάλη ομάδα είναι νικώντας τελικά 1-0 την Παναχαϊκή με γκολ του Γκέτσι… Και φυσικά οι φίλαθλοι έγιναν ο 12ος παίχτης στηρίζοντας την ομάδα μας.

Ένα ματς-γιορτή για το νησί και από αυτά που προσελκύουν το ενδιαφέρον των φιλάθλων, αλλά η Παναχαϊκή αντί να κουβαλήσει μαζί της την κουλτούρα της σαν μεγάλη ομάδα, φρόντισε να “φτιάξει” κλίμα από την ημέρα του ορισμού του διαιτητή, με ανακοίνωση κατά του διαιτητή, που είχε σαν αποτέλεσμα την αντικατάσταση του κ. Φίτσα, με τον κ. Νέο. Ο τελευταίος, έκανε το σφύριγμα του αιώνα, καθώς είδε έμμεσο αντί για πέναλτι σε μαρκάρισμα(προβολή) σε παίχτη του Τηλυκράτη, μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Τελικά, ο Τηλυκράτης απάντησε τόσο διοικητικά, όσο και αγωνιστικά των “ροσσονέρο” και με φοβερή ατομική προσπάθεια του Γκέτσι, προς τα μέσα του 2ου ημιχρόνου, επικράτησε με 1-0 της Παναχαϊκής, που όλη η προσπάθεια για να επηρεάσει με ανακοινώσεις όποιον μπορούσε, της γύρισε μπούμερανγκ.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο το μεγαλύτερό διάστημά του, με τον Τηλυκράτη να έχει παράπανω για τη φάση του 27΄, όταν ο κ. Νέος, είδε έμμεσο σε πέναλτυ που έγινεν σε παίχτη των “κυανέρυθρων”, ενώ λίγο πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, ο Σιμόνι μόνος ένα μέτρο από την εστία, χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Αθανασόπουλο, να κάνει μεγάλη επέμβαση.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις, με τον Σιμόνι κύριο εκφραστή στην επίθεση, που έχασε 2 ευκαιρίες στο 57΄ και 61΄, ενώ στο 63΄ κέρδισε πέναλτυ που αστόχησε ο Τόσκα να νικήσει τον Αθανασόπουλο, που κρατούσε όρθια την Παναχαϊκή. Όμως στο 69΄ ο Γκέτσι, με ατομική προσπάθεια από δέξια, μπήκε στην περιοχή και από δύσκολη θέση σούταρε και νίκησε τον πορτιέρο της Παναχαϊκής για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αν απαντήσουν στο 72΄ με τον Μπουρλάκη χωρίς όμως επιτυχία.

Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, δεν είχαμε κάτι το σημαντικό, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και τα κατάφεραν με επιτυχία να κρατήσουν το “χρυσό” γκολ του Γκέτσι στο 69΄ και πέτυχαν μια ιστορική επιτυχία, απέναντι σε έναν μεγάλο σύλλογο για το Ελληνικό Ποδόσφαιρο. Οι παίχτες του Ανδρέα Παντζιαρά, σήμερα σε ένα γήπεδο που είχε πολύ κόσμο, κατέθεσαν ψυχή, αγωνίστηκαν παθιασμένοι και δικαιώθηκαν.

Τηλυκράτης| Μπλατσιώτης, Μπιμπισίδης, Παναγιωτόπουλος, Πανταζής, Ντόσης, Τόσκα, Ταϊρής(67΄ Τσιότρας), Νικλητσιώτης(86΄ Αζούδης), Περιστέρης(86΄ Μπαγκλαγιάννης), Γκέτσι(73΄ Πετσίτης), Σιμόνι

Παναχαϊκή| Αθανασόπουλος, Πολίτης(84΄ Στεργίδης), Κωνσταντακόπουλος(76΄ Στασινόπουλος), Σμίλτος, Λιποράσε, Τεγούσης, Μπουρλάκης, Κόκας(57΄ Παπαχρονόπουλος) Αλεξόπουλος, Χάντι(76΄Κυβελίδης), Καρακλάιτς