ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Στο βάθρο ο Ντμίτρι Ριμπολόβλεφ με το σκάφος «Σκορπίδι».

The Nations Throphy Swan, Palma de Mallorca 2019

Η αγάπη του Ρώσου μεγιστάνα για την θάλασσα και την ιστιοπλοΐα είναι γνωστή, με τον ιδιοκτήτη του Σκορπιού να έχει εξελιχθεί σε έναν από τους κορυφαίους ιστιοπλόους σε διεθνές επίπεδο-το 2019 ήταν παγκόσμιος πρωταθλητής- καθώς αυτός και η ομάδα του σε κάθε μεγάλη διοργάνωση είναι στο βάθρο. Ο Ντμίτρι Ριμπολόβλεφ αυτή την φορά με το σκάφος «Σκορπίδι» (επίσης έχει αγωνιστικό σκάφος με το όνομα «Σκορπιός») κατάφερε να βρεθεί στην τρίτη θέση της τελικής κατάταξης στο εφετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα Nautor One Swan Design, που έγινε στην Τοσκάνη της Ιταλίας.

Η Ρώσικη ομάδα κέρδισε δύο από τους τέσσερις συνολικά αγώνες, τον πρώτο και τον τρίτο, σε αντίθεση με το Γερμανικό πλήρωμα και το σκάφος «Hatari», που ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου συγκεντρώνοντας τους περισσότερους βαθμούς παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να τερματίσει πρώτο σε κανέναν αγώνα!

Λόγω του Covid-19 το πρωτάθλημα είχε αρκετούς περιορισμούς, με αποτέλεσμα το πρόγραμμα του 2020 να έχει τελικά μόνο δύο αγώνες, οι οποίοι πραγματοποιήθηκαν στη Μαρίνα του Scarlino.

Το παρών έδωσαν 15 ομάδες, αλλά δεν κατάφεραν να δείξουν συνολικά τις ικανότητές τους λόγω των κακών καιρικών συνθηκών. Χαρακτηριστικό είναι ότι στην κατηγορία Club Swan 50 πραγματοποιήθηκαν μόνο 4 από τις προγραμματισμένες 11 ιστιοδρομίες, καθώς ο καιρός δεν ήταν σύμμαχος των πληρωμάτων.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε το σκάφος Onegroup (Παγκόσμιος Πρωταθλητής 2018) επίσης με Γερμανικό πλήρωμα καθώς κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση στον δεύτερο και τον τέταρτο αγώνα.

«Είμαστε χαρούμενοι με το αποτέλεσμα, αλλά και λίγο απογοητευμένοι επειδή δεν καταφέραμε να πλεύσουμε όπως θα θέλαμε τις τελευταίες δύο μέρες, έχοντας ευνοϊκές συνθήκες, που είναι και το δυνατό μας σημείο», είπε από την πλευρά του ο Χρυσός Ολυμπιονίκης Fernando Echavarri, μέλος του πληρώματος «Σκορπίδι».

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ρώσικη ομάδα ήταν η μόνη που κατάφερε να σπάσει την κυριαρχία των Γερμανών, με την ομάδα του Rybolovlev να είναι το φαβορί για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στην τελική κατάταξη του 2020.