ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ψυχ-ολογ-ικό… θρίλερ για τη Δόξα

Μόνο σε ψυχολογικό θρίλερ μπορεί να παραπέμψει η αναμέτρηση της Δόξας Λευκάδας στο Ψυχικό, με την κανονική διάρκεια να μη δείχνει νικητή και στη συνέχεια να παίζεται παράταση επί τρία, σε ένα ματς που δύσκολα θα ξεχάσουν οι φίλοι του μπάσκετ που βρέθηκαν στο γήπεδο. Δυστυχώς η Δόξα στάθηκε άτυχη, καθώς με το τέλος της τρίτης παράτασης βρέθηκε να χάνει με ένα πόντο, και τελικό σκορ 116-115.

Το ματς πήρε άσχημη τροπή από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεδομένου ότι η Δόξα βρέθηκε να χάνει με 17-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Διαφορά που μειώθηκε στη συνέχεια, με τη Δόξα να ανεβάζει ρυθμούς, να γίνεται πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια, πετυχαίνοντας στο 2ο δεκάλεπτο τους διπλούς πόντους σε σχέση με το πρώτο. Το ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες στο 38-34, με τη διαφορά να δείχνει πως είναι θέμα χρόνου για να μικρύνει κι άλλο.

Το Ψυχικό όμως μπήκε πολύ δυναμικά στην 3η περίοδο, έπαιξε πολύ καλή άμυνα, δυσκολεύοντας τις επιθετικές επιλογές της Δόξας ενώ παράλληλα πέτυχε τα καλάθια που ήθελε, γεγονός που οδήγησε στο 65-51 με τη λήξη. Και πάλι αντεπίθεση από τη Δόξα στο τελευταίο και κρισιμότερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό τόσο επιθετικά, αλλά κυρίως αμυντικά μιας και περιόρισαν σε μεγάλο βαθμό τους αντιπάλους για να βρει το τέλος της κανονικής διάρκειας τις δυο ομάδες στο 75-75.

Το θρίλερ μόλις είχε αρχίσει και συνεχίστηκε για 15 λεπτά ακόμη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν σε κάθε παράταση τη διαφορά, με τη Δόξα όμως να δείχνει ότι έχει τα σωθικά να παλέψει για τη νίκη, μη γονατίζοντας στις δυσκολίες. Όμως η τύχη έπαιξε σημαντικό ρόλο στην αναμέτρηση, καθώς κάποια κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά, στέρησαν ένα μεγάλο διπλό που οι Λευκαδίτες της Αθήνας, οι οποίοι έδωσαν βροντερό παρόν στην κερκίδα, θα θυμούνταν για πάντα. Οι παρατάσεις έληξαν με86-86 α’ παρ., 97-97 β’ παρ. και 116-115 γ’ παρ.
Μεγάλη εμφάνιση από Κανονίδη και Τσαλδάρη με 28 και 37 πόντους αντίστοιχα.

ΨΥΧΙΚΟ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ   116-155 (75-75 κ.α., 86-86 α’ παρ., 97-97 β’ παρ.)
Δεκάλεπτα:  17-11, 38-34, 65-51, 75-75, 86-86, 97-97, 116-115
Διαιτητές:   Παφίλης-Παντελίδης-Τσούνας
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας):  Χρυσός, Ντ. Αχής 21 (3),  Μοσχοβίτης 3,  Παπανικολάου 10,  Δημάκος 30 (5), Π. Αχής 7 (1), Αγγελακόπουλος 14 (2), Στέβοβιτς 13 (3) ,Γκάτζο,  Μελισσαράτος 10, Τσιώκος 8.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Τραϊανός, Καρύδας 9 (1) Πετρόπουλος, Μανούσος 18, Κανονίδης 28 (3), Κέντζο 2, Πεταλωτής 5, Ιωάννου 4, Τσαλδάρης 37 (5).