ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πρώτη γεύση από Τηλυκράτη στην Πάλαιρο

Πρώτη εμφάνιση για Τηλυκράτη στη φιλική αναμέτρηση με τον ΑΟ Παλαίρου, και μια πρώτη γεύση για φίλους και παράγοντες της ομάδας που περίμεναν με ανυπομονησία αυτή τη στιγμή, μιας και το πρόγραμμα μέχρι σήμερα περιείχε τρέξιμο και τακτική.

Η ομάδα του Άγγελου Μπέκα έδειξε αεράτη, γεμάτη αυτοπεποίθηση και σιγουριά  στον αγωνιστικό χώρο, τα αστέρια έλαμψαν όπως ήταν φυσικό, δίνοντας ένα κομμάτι από το είναι τους στο χαρακτήρα της ανανεωμένης αυτής ομάδας. Ο ΑΟ Παλαίρου προσπάθησε, χωρίς ωστόσο να μπορεί να σταματήσει τους αντιπάλους και βρέθηκε 0-5 πίσω στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου. Διαφορετικό πρόσωπο για τον Τηλυκράτη στο δεύτερο μέρος, με μαζικές αλλαγές και ευκαιρίες συμμετοχής για όλους τους παίκτες της ομάδας. Τελικό αποτέλεσμα 3-6 με τους γηπεδούχους να πολεμάνε μέχρι το τελευταίο λεπτό κατορθώνοντας να αποτρέψουν μια συντριπτική ήττα και δείχνοντας και αυτοί τα καλά τους στοιχεία στα οποία θα βασιστούν αυτή τη χρονιά.

Η Πάλαιρος ξεκίνησε τον αγώνα με τους: Σιδερά, Ρούφη, Κατσαμπίρη, Στριφτάρη, Προξενιά, Μετσόλι, Ζέλο, Τσακάλη, Καλέμη, Λίτο, Χρυσούλη, με συμμετοχή και των Τριαντακωνσταντή, Κατσαμπίρη, Μαγγανάκη και Στριφτάρη.

Ο Τηλυκράτης εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο με τους Σκιαδά, Βρεττό, Καταγή Σ, Ιασωνίδη, Καταγή Λ, Δημουλιά, Περιστέρη, Κτενά, Ορφανό, Καταγή Γ, Καλογερή, αλλά και τους, Σταύρου, Γαζή, Γεωργάκη, Φίλιππα, Πολίτη, Κόκκαλη, Παπαδόπουλο, Μιχελιάν, Παπά και Βενέτη.

Το σκορ άνοιξε ο Δημουλιάς μόλις στο 6′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. 0-2 Με πέναλντι που κέρδισε ο ΚαταγήςΓ. και εκτέλεσε εύστοχα ο Καλογερής. Στο 23′ όμορφος συνδυασμός Καλογερή-Περιστέρη, με τον Πέρι να βγάζει μόνο του τον Καλογερή στο πέναλντι κι αυτός να πλασάρει ιδανικά. Στο 38′ σε πανομοιότυπη φάση δημιουργός ο Καταγής Γ. και εκτελεστής αυτή τη φορά ο Ορφανός για το 0-4. Τρίτο γκολ για τον Καλογερή στο 41′ έπειτα από προσωπική ενέργεια και σκορ ημιχρόνου 0-5.

Στο δεύτερο μέρος ο Τηλυκράτης συνέχισε φτάνοντας στο 50′ το δείκτη του σκορ στο 0-6 με δυνατό σουτ του Καταγή Γ. εκτός περιοχής και κάπου εκεί πάτησε φρένο, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα. Μείωση σε 1-6 με τον Ζέλο στο 70′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Και πάλι ο Ζέλος θα μειώσει σε 2-6 10 λεπτά πριν το τέλος με μακρινή λόμπα που κρέμασε τον Βενέτη για τον Τηλυκράτη. Τελικό 3-6 με δυνατό κουτουπιέ από τον Μετσόλι 3 λεπτά πριν τη λήξη.

Συμπεράσματα μπορεί να είναι δύσκολο να βγάλει κανείς, αλλά ένα έμπειρο μάτι μπορεί να δει αρκετά πράγματα έστω και σε 45 λεπτά. Όχι να ανακαλύψει, αλλά να δει, ειδικά όταν μιλάμε για πασιφανέστατα δείγματα.