ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πρωταθλητής χειμώνα ο Τηλυκράτης, 3-0 τον Εθνικό Σκουλικάδου

Ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο ο Τηλυκράτης εναντίον του Εθνικού Σκουλικάδου, με τους “κυανέρυθρους” να επιβάλουν πλήρως το ρυθμό τους, αλλά να είναι πιο εύστοχοι στην επανάληψη και να μετουσιώνουν τις ευκαιρίες σε τέρματα για το τελικό 3-0. Πλέον, στο στρατόπεδο του Τηλυκράτη, θα κάνουν γιορτές στην κορυφή και θα πάρουν τις απαραίτητες ανάσες για μια απαιτητική χρονιά, με το πρώτο γύρο να τελειώνει στη Γαστούνη στις 9/1 αλλά ο Τηλυκράτης σύμφωνα με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα θεωρείται πρωταθλητής χειμώνα

Στο Α΄ μέρος οι πρωτοπόροι του βαθμολογικού πίνακα, πήραν από νωρίς τον έλεγχο στο παιχνίδι και έχασαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες σε τετ α τετ, που θα μπορούσαν να έχουν πετύχει κάποιο γκολ, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο και έβγαλαν χωρίς απώλειες το 45λεπτο.

Στην επανάληψη οι παίχτες του Ανδρέα Παντζιαρά, ήταν να μην βάλουν το πρώτο γκολ. Ο συνήθης ύποπτος Σιμόνι, επέστρεψε στα γκολ μετά την τιμωρία του και στο 60΄ έκανε το 1-0, για να έρθει ο Μπιμπισίδης λίγο αργότερα στο 66΄ για να γράψει το 2-0 και να διώξει το άγχος από όλους. Το κερασάκι στη τούρτα, έβαλε ο άλλος στόπερ, ο Παναγιωτόπουλος, στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 82΄ για το τελικό 3-0.

Τηλυκράτης Λευκάδας: Μπλατσιώτης, Μπιμπισίδης, Παναγιωτόπουλος, Πανταζής, Καταγής, Τόσκα, Ταϊρης (89′ Ιωακειμίδης), Νικλητσιώτης (82′ Τσιότρας), Πετσίτης (72′ Αζούδης), Περιστέρης (82′ Κολοβός), Σιμόνι (89′ Τσελάϊ).

Εθνικός Σκουλικάδου: Ζατσηλάρι, Κοτσόνης, Ελέζι, Λυβέρης, Λυρίτζης, Νικολακόπουλος, Πλέσσας (64′ Πάντζιος), Μεταξάς, Μαρούδας, Καρδάρης (86′ Κλαδής), Κακολύρης