ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ο Ολυμπιακός κυπελλούχος Ελλάδος στη Λευκάδα

Οι δυο διεκδικητές του τίτλου μπήκαν στην αναμέτρηση πολύ δυνατά υποσχόμενοι έναν πραγματικό τελικό αιωνίων. Το πάθος των κοριτσιών Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού ήταν έκδηλο σε κάθε προσπάθεια, σε  κάθε φάση, σε κάθε διεκδίκηση. Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα ιδανικό ξεκίνημα παίρνοντας το προβάδισμα με 5-1 στο δίλεπτο. Ο Ολυμπιακός που κατάφερε με ένα ξέσπασμα να φέρει το ματς στο 7-7 στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, είδε  τη διαφορά να μεγαλώνει και πάλι φτάνοντας στο 20-13 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Το πρώτο μέρος έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 20-15 και τη συνέχεια να υπόσχεται πραγματικές συγκινήσεις.

Τα κορίτσια του τελικού στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειξαν πως δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τις αντρικές ομάδες, καθώς η αναμέτρηση απέκτησε μια άγρια ομορφιά με τις μάχες κάτω από τα καλάθια να είναι συγκλονιστικές. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στην επίθεση, παίρνοντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και ανανεώνοντας τις επιθέσεις του, γεγονός που τον οδήγησε στο να αυξήσει τη διαφορά στο 31-21 στο 16′ του αγώνα. Ο Ολυμπιακός διορθώντας την άμυνα του, έχοντας όμως την Τζόνσον φορτωμένη με 3 φάουλ, μείωσε σε 31-25, 1 λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο και έγινε 33-25 με δυο εύστοχες βολές της Καλέτζου στην εκπνοή.

Ο Ολυπιακός μπήκε με άλλο πρόσωπο στην επανάληψη και με πίεση από το πρώτο λεπτό αλλά και δύο τρίποντα από Κοσμά και Κριστόφερσον έφερε το ματς στα ίσια 33-33 για να πάρει λίγο μετά κεφάλι στο σκορ με τη Τζόνσον. Η κερκίδα πήρε φωτιά με τους φίλους των δύο ομάδων να δίνουν, σε φίλαθλα πάντα πλαίσια- τον δικό τους τόνο στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε καλύτερα αμυντικά περιορίζοντας τις επιλογές του αντιπάλου, ενώ επιθετικά με λύσεις εντός και εκτός πεδιάς κατάφερε να πάρει διαφορά 6 πόντων (39-45) λίγο πριν τη λήξη. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 43-48 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, με την αγωνία να κορυφώνεται, οι δυο ομάδες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, σε ένα γρήγορο ρυθμό, με τα καλάθια να βομβαρδίζονται από παντού, τα τρίποντα να ξεσηκώνουν την κερκίδα εναλλάξ. Ο Παναθηναϊκός που έμεινε στο ματς και ισοφάρισε σε 48-48 5 λεπτά πριν τη λήξη και σε 51-51 στη συνέχεια. Σε κάθε προβάδισμα του Ολυμπιακού ο Παναθηναϊκός απαντούσε ανάλογα κι έτσι η αναμέτρηση έδειξε ότι θα κριθεί πραγματικά στα τελευταία δευτερόλεπτα, στην ψυχραιμία  και στο καθαρό μυαλό. Ένα εύθραυστο προβάδισμα του Ολυμπιακού 1.40′ πριν τη λήξη με 56-61 έδειξε να είναι η βάση για μια μεγάλη νίκη και την κατάκτηση του πρώτου τροπαίου στην πρώτη χρονιά του γυναικείου τμήματος μπάσκετ του Ολυμπιακού. Τελικό σκορ 60-63

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 13-10, 10-23, 17-15

Παναθηναϊκός (Κ. Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6, Αλμπάνεζ 4, Αυτζή, Καλημέρη, Κόνιαλη, Παντέλη 2, Σλούκα, Διέλα 3, Πατεράκη, Λύμουρα 11, Ντέλβα 16, Κυριακοπούλου 18 (4/10 τριπ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 13 (3/7 τριπ.), Μπόνη 5, Χατζηνικολάου 6, Καλογήρου, Μπαλτά, Νικολαϊδου, Χαλιβέρα 10 (2/4 τριπ.), Τζόνσον 15, Κοσμά 3 (1/1 τρπ.), Παπαμιχαήλ 2, Κριστόφερσον 9 (1/3 τριπ.)