ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Μεγάλη νίκη του Τηλυκράτη, γονάτισε 1-0 τον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου

Μεγάλη νίκη, με 1-0, πέτυχαν οι “κυανέρυθροι” για την 9η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνική, με την ομάδα του Ανδρέα Παντζιαρά, να βγάζει αντίδραση από την ήττα της Τετάρτης, κόντρα στην Αναγέννηση και χωρίς τον πρώτου σκόρερ Αλπμπέρτο Σιμόνι και ερχόμενος από δύσκολη εβδομάδα, επέστρεψε στις νίκες με γκολ του Τόσκα στο τελευταίο δεκάλεπτο και επέστρεψε στις νίκες και στα θετικά αποτελέσματα.

Ο Τηλυκράτης, με αυτή του νίκη έσπασε το αήττητο του ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου και πλησίασε με παιχνίδι λιγότερο(Τετάρτη με Παναιγιάλειο), στους 3 βαθμούς από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη ενός μεγάλου ανθρώπου του Λευκαδίτικου ποδοσφαίρου, με ιδιαίτερη Ιστορία και πορεία στο στρατόπεδο του Τηλυκράτη, το Φώτη Μπάλτσα, που ήταν παίχτης, παράγοντας και βετεράνος και έφυγε την περασμένη Δευτέρα πρόωρα από τη ζωή!

Στα αγωνιστικά ο Τηλυκράτης, ήταν καλύτερος σε όλο τον αγώνα, ενώ στο πρώτο ημίχρονο που το παιχνίδι δεν είχε σκορ, είχε 2-3 καλές στιγμές κυρίως με τον Γκέτσι και με τον Κολοβό και προς το τέλος, με τον Μπιμπισίδη, να μην μπορεί να νικήσει το Βλάχο. ενώ, ο Βέρμπης απείλησε στην τελευταία φάση του ημιχρόνου για τους φιλοξενούμενους.

Μάλιστα, ο ίδιος παίχτης ήταν ο μοιραίος για το Καναλάκι, αφού στο 47΄ αστόχησε σε πέναλτι, που είχε κερδίσει ο ίδιος ένα λεπτό νωρίτερα και θα έβαζε τις βάσεις για ένα θετικό αποτέλεσμα σε ένα σημείο με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου πολύ κομβικό. Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε δυνατό με μάχες στο χώρο του κέντρου κυρίως. Ο Τηλυκράτης, σε μια στημένη φάση κατάφερε και μπήκε μπροστά με κεφαλιά του Τόσκα, στο 82΄ , ενώ θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα λίγο αργότερα, αλλά ήταν άτυχος στην τελική προσπάθεια.

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Μπλατσιώτης, Πανταζής, Ντόσης, Παναγιωτόπουλος, Μπιμπισίδης, Τόσκα, Γκέτσι (90΄ Μπακαλιάννης), Τσιότρας (65΄ Ταΐρης), Κολοβός (90΄ Αζούδης), Νικλητσιώτης (65΄ Αλωπούδης), Περιστέρης (75΄ Πετσίτης).

ΠΑΣ Αχέρων (Βαγγέλης Τζιάρρας): Βλάχος, Παπανίκου (62΄ Κωνσταντίνου), Φράγκος, Καπίας, Κυριάκης (62΄ Εμβραΐζογλου), Πότσης (82΄ Κωσταμένας), Βέρμπης, Γεωργίου (55΄ Τσούτσης), Βασιλειάδης, Ντατίδης (82΄ Ροβίνας), Ζδράβος.