ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Κέρδισε το χειροκρότημα η Δόξα.

Μπορεί η Δόξα να γνώρισε την ήττα με έναν πόντο στο φιλικό με τον Απόλλωνα Πάτρας που έγινε στο κλειστό, στo πλαίσιo του τουρνουά μπάσκετ που διοργάνωσε, όμως κέρδισε το χειροκρότημα και τις εντυπώσεις.

Η Δόξα, για δεύτερη συνεχόμενη μέρα αντιμετώπισε ένα πολύ καλό αντίπαλο και παρ’όλη την κούραση και τις απουσίες των τραυματιών Καρύδα και Χρυσόπουλου, κατάφερε να αντεπεξέλθει και πάλι στις περιστάσεις και στις ανάγκες μιας τέτοιας αναμέτρησης, που μπορεί κανείς να την παρομοιάσει με τα μεγάλα ντέρμπι της Α2 που θα κληθεί να δώσει κατά τη διάρκεια της χρονιάς.

Το μοντέλο της ομάδας που θέλει να δημιουργήσει ο Βαγγέλης Ζιάγκος στη Λευκάδα, έχει πλέον αρχίσει να παίρνει μορφή και κάποια στοιχεία έχουν αρχίσει ξεκάθαρα να βγαίνουν στην επιφάνεια. Στοιχεία που θα μαγνητίσουν ακόμα περισσότερο τον φίλαθλο κόσμο του νησιού για να βρεθεί για ακόμα μία χρονιά στην εξέδρα και να στηρίξει αυτή τη νέα και υγιή προσπάθεια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της ημέρας και στην αναμέτρηση, από την έναρξη ακόμα, φάνηκε ότι θα έχουμε ένα δυνατό και ανταγωνιστικό παιγνίδι που σε καμιά περίπτωση δεν θυμίζει φιλικό, όσο η μπάλα παίζεται. Ο Απόλλωνας Πάτρας έκανε καλό ξεκίνημα με 2/2 τρίποντα και συνέχισε για όλη τη διάρκεια του αγώνα σε καταπληκτικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6,75, δείχνοντας στον αντίπαλο ότι θα πρέπει να ιδρώσει αν θέλει να σταθεί όρθιος μέχρι το τέλος στο παρκέ. Η Δόξα έδειξε να ανταποκρίνεται και με ένα σερί 9-0 πήρε το προβάδισμα, προσωρινά όμως.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τους Πατρινούς να σκοράρουν σα δαιμονισμένοι για 3, όμως τη Δόξα να απαντά με γρήγορες επιθέσεις, με αιφνιδιασμούς και δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι έτρεξε τον Απόλλωνα, αναγκάζοντας τον προπονητή εσπευσμένα σε τάιμ άουτ μετά και το 18-15, δύο λεπτά πριν το τέλος. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 23-21 υπέρ της Δόξας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Δόξα κράτησε το προβάδισμα, περιορίζοντας τις επιθετικές επιλογές των αντιπάλων, τουλάχιστον μέχρι τα μισά του χρόνου. Οι ψηλοί της Δόξας έδωσαν ομηρικές μάχες κάτω από τη ρακέτα για να σταματήσουν τον θηριώδη Γουντς και τα κατάφεραν πολύ καλά, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 39-39.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε και πάλι με τον Απόλλωνα Πάτρας να προσπαθεί να ξεφύγει, να παίρνει ένα προβάδισμα 7 πόντων, όμως με τη Δόξα να δείχνει σοβαρότητα και σθένος η διαφορά μειώθηκε σύντομα. Το ματς συνεχίστηκε με εναλλαγή στον οδηγό του σκορ, πότε για τη Δόξα και πότε για τον Απόλλωνα, φτάνοντας στο 59-57 της τρίτης περιόδου.

Η Δόξα με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, με κάθε παίκτη και με κάθε τρόπο, έδειξε πραγματικά ομάδα και συνέχισε μέχρι το τέλος, με αστείρευτη δύναμη αλλά και έμπνευση, να παραβιάζει το αντίπαλο καλάθι. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν ένα πραγματικό θρίλερ, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο -3 και να κάνουν συνεχόμενα φάουλ, όπως και οι φιλοξενούμενοι μετά από κάποιες άστοχες βολές. Το ματς έληξε 76-77 και ο φίλαθλος κόσμος μπορεί να μη γεύτηκε τη χαρά της νίκης γοήτρου απέναντι σε μια μεγάλη και ιστορική ομάδα όπως αυτή του Απόλλωνα Πάτρας, όμως έδειξε να κατανοεί πως αυτές οι χαρές θα έρθουν στη συνέχεια και αγκάλιασε με το ζεστό χειροκρότημά του τους παίκτες και τον προπονητή της Δόξας, δείχνοντας τη συγκατάθεσή τους σε αυτή τη νέα προσπάθεια.

Τελυταίο ματς του τουρνουά αύριο, ανάμεσα σε Άρη και Απόλλωνα Πάτρας στις 17:00.