ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Δόξα Λευκάδας – Παναθηνα’ι’κός Superfoods 46-73

Ο Παναθηναικος ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι με πολύ πειστική άμυνα και κατάφερε να προηγηθεί με 2-13 αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Η Δόξα έδειξε να συνέρχεται για λίγο και μείωσε σε 13-18, που ήταν και το σκορ του δεκαλεπτου. Ο Παναθηνα’ι’κός συνέχισε να είναι πολύ δυνατός στην άμυνα και στηριζόμενος και στην υπέροχη του κοντά στο καλάθι (με Μπουρούση και Σίγκλετον) αύξησε τη διαφορά στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 22-41.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε πολύ στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πιεστικη τους άμυνα και η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς. Με κορυφαίους τους Φελντέιν και Παππά οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης κι έτσι το σκορ έκλεισε στο 35-59.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία αφού η Δόξα δεν έδειξε να έχει τα ψυχικά αποθέματα να παλέψει το παιχνίδι.

Η διαφορα δυναμικοτητας αλλωστε δεν αφηνε και πολλα περιθωρια στη λευκαδιτικη ομαδα να διεκδικησει κατι παραπανω. Ετσι το μονο που απεμενε ηταν να μαθουμε το τελικο σκορ. Δοξα Λευκαδας -Παναθηναικος 46-73. Ίσως στο μυαλό του προπονητή και των παιχτών να βρίσκεται ήδη τον επόμενο (πολύ πιο σημαντικο) ματς απέναντι στην Κύμη.

Για άλλη μια φορά το κλειστό της Λευκάδας ήταν κατάμεστο. Ο κόσμος έδειξε ότι στηρίζει τη Δόξα στην τεράστια προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην Α1. Κάτι που πρέπει να φανεί βεβαίως το ερχόμενο Σάββατο στο πολύ σημαντικό παιχνίδι απέναντι στην Κύμη.