ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Άρεσε η Δόξα του Βαγγέλη Ζιάγκου.

Αποκαλυπτήρια για τη Δόξα, στο πρώτο παιγνίδι της ομάδας του νησιού μπροστά το κοινό της και άνοιγμα του τουρνουά στην αναμέτρηση με τα Τρίκαλα.

Η Δόξα του Βαγγέλη Ζιάγκου, είναι μια καινούργια, διαφορετική ομάδα, γεμάτη φρεσκάδα, ελπίδα, που τείνει να παίξει γρήγορο, ποιοτικό και ενίοτε θεαματικό μπάσκετ. Ο μέσος όρος ηλικίας έχει κατέβει αρκετά, δίνοντας μια νεανική νότα στο παρκέ, γεμάτη όρεξη για νέα πράγματα και για περισσότερη προσπάθεια.

DSC_0072Όλα αυτά παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στις εξέδρες του κλειστού και πραγματικά ευχαριστήθηκαν το άθλημα. Μεγάλο ρόλο φυσικά σε αυτό έπαιξε και ο αντίπαλος, που σαν ομάδα της Α1 παρέσυρε τη Δόξα σε μια πραγματικά μπασκετική γιορτή, με μεγάλο σκορ και όμορφες στιγμές που απέσπασαν το χειροκρότημα του κόσμου, τόσο από την πλευρά των Τρικάλων, αλλά και από την πλευρά της Δόξας.

Στα του αγώνος, ο Βαγγέλης Ζιάγκος χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, εκτός του τραυματία Καρύδα.
Ο αγώνας προκάλεσε από πολύ νωρίς έντονο ενδιαφέρον στους φιλάθλους, οι οποίοι περίμεναν πως και πώς να απολαύσουν και να αποκρυπτογραφήσουν την αγαπημένη τους ομάδα. Με χαρακτηριστικό της αναμέτρησης την ταχύτητα, και του πρώτου δεκαλέπτου την καλή κυκλοφορία της Δόξας, αλλά και την αποτελεσματική άμυνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη Δόξα να βρίσκεται στο +1 και 18-17.

Η ομάδα των Τρικάλων μπήκε πιο δυνατά στο 2ο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα και μια μικρή διαφορά της τάξεως των 4 πόντων. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου η Δόξα κατάφερε να μετριάσει τον αντίπαλο, με καλή άμυνα και κάνοντας αρκετά κλεψίματα. Το ημίχρονο τη βρήκε στο -7, 31-38 και αυτό οφείλεται κυρίως στην αστοχία, όπως και στις λάθος επιλογές στην επίθεση. Βέβαια σίγουρα η άμυνα που αντιμετώπισε ήταν το κάτι άλλο, πρόβλημα που ξεπεράστηκε στη συνέχεια.

Το τρίτο δεκάλεπτο περιείχε αρκετό θέαμα και από τις δυο πλευρές, με τους Λευκαδίτες φιλάθλους να χειροκροτούν πολλές φορές κάθε αξιόλογη προσπάθεια. Η Δόξα που ήταν αρκετά αποτελεσματική στην άμυνα, μείωσε τη διαφορά και πήρε προβάδισμα 47-46 δύο λεπτά πριν το τέλος. Διαφορά που καλύφθηκε μέχρι τη λήξη και το σκορ της 3ης περιοδου ήταν 53-53.

Τελικό σκορ της αναμέτρησης 74 – 77 και μια γλυκιά ήττα, τόσο για το φιλανθρωπικό χαρακτήρα του τουρνουά, όσο και για τα θετικά στοιχεία που έδειξε η Δόξα. Σίγουρα είναι αρκετά νωρίς, είναι μια νέα ομάδα και φυσικά υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.

Η αυριανή μέρα περιλαμβάνει την αναμετρηση  Άρης-Τρίκαλα στις 17:30 και την αναμέτρηση Δόξα-Απόλλων Πάτρας στις 20:00.