Τρίποντο στην πρεμιέρα για τον ΑΟ Καρυάς

Με το δεξί ο ΑΟ Καρυάς στην πρεμιέρα, πάλεψε και πήρε το διπλό μέσα στην έδρα της Σινώπης. Παλικαρίσιο διπλο για τους παίκτες του Κυριάκου Παπαδόπουλου που πάλεψαν και τελικά δικαιώθηκαν φεύγοντας με το τρίποντο και ανεβασμένη την ψυχολογία για τη συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι είχαν μια φλύαρη υπεροχή στο πρώτο μέρος, δημιουργώντας κάποιες αξιόλογες φάσεις που όμως δεν ανησύχησαν τους Καρσάνους.  Η Καρυά που είχε ως σκοπό το μηδέν στην άμυνα, είχε κυρίως παθητικό ρόλο για όλο το πρώτο μέρος.

Το ματς άρχισε να αποκτά χρώμα στην επανάληψη, με τον ΑΟ Καρυάς να ανεβάζει την απόδοσή του και να αρχίζει σιγά σιγά να βγαίνει από το καβούκι του, πιστεύοντας σε κάτι παραπάνω ακόμα κι από το Χ. Και τελικά δικαιώθηκε όταν στο 56′ άνοιξε το σκορ. Ο Χαλκιόπουλος Π. έκανε τη σέντρα, μέσα στην περιοχή και πιο ψηλά απ’ όλους ο Χαλκιόπουλος Σ. πήρε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Σινώπης να διώξει σε πρώτο χρόνο αλλά να μην καταφέρνει να απομακρύνει τον κίνδυνο. Ο Σκέμπι πήρε το ριμπάουντ και σουτάροντας έγραψε το 0-1.

Λίγα λεπτά μετά, ο Λάζαρης βρέθηκε στην περιοχή από πάσα του Χαλκιόπουλου Π. και τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ανατράπηκε όμως η μπάλα είχε φορά προς τα δίχτυα και ο διαιτητής της συνάντησης άφησε το παιγνίδι να εξελιχθεί. Ο Ναζεράι που βρέθηκε στη φάση έσπρωξε τη μπάλα στην εστία της Σινώπης για να γράψει το 0-2. Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για οφ σάιντ στην αρχή της φάσης.

Στο 73′ η Καρυά έμεινε με 10 παίκτες, όταν ο Νταλιάρδας αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα, γεγονός που έδωσε νέα πνοή στους γηπεδούχους για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το ματς. Το μόνο που κατάφεραν όμως ήταν να μειώσουν σε 1-2 στο 82ο λεπτό έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του ΧαλκιόπουλουΔ.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον τερματοφύλακα της Καρυάς, ο οποίος κράτησε τη νίκη για την ομάδα, όταν με έξοχη επέμβαση σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ για τη Σινώπη στο 87′ έδιωξε σε κόρνερ βάζοντας τις καρδιές των φιλοξενουμένων στη θέση τους.

Διαιτητής: Ρούσος Γ.     Βοηθοί: Φραγκούλης Κ., Πάτσης