Τον γκρέμισε από την κορυφή… (πλούσιο φωτορεπορτάζ)

Ο Τηλυκράτης ήταν ο μεγάλος νικητής του Λευκαδίτικου ντέρμπι, καθώς ανάγκασε τον Πανλευκάδιο στη  2η ήττα του στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Πανλευκάδιου που παραχώρησε τη θέση της κορυφής στο Καναλάκι, αγνοούσε την ήττα από τις 25 του Οκτώβρη, σχεδόν 3,5 μήνες, εντούτοις αυτό δεν σήμαινε ότι δεν θα τη συναντούσε μπροστά του και πάλι. Σε ένα ματς που η θέληση για νίκη με οποιονδήποτε τρόπο ήταν αυτοσκοπός, το καλό ποδόσφαιρο δεν είχε θέση. Βέβαια αυτό αντισταθμίστηκε από το πάθος, τη δύναμη αλλά και πάλι οι δυο ομάδες έμειναν σε μια μέτρια εμφάνιση, με τον Τηλυκράτη να παίρνει το ζητούμενο και να ελπίζει πως αυτή η ήττα θα αφυπνίσει τον μέχρι πρότινος αντίπαλό του, για την επόμενη αγωνιστική και το ντέρμπι Πανλευκάδιος-Καναλάκι. Ο Τηλυκράτης έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το ματς, είχε περισσότερη δύναμη και πάθος στο παιγνίδι του, ενώ από την άλλη ο Πανλευκάδιος φάνηκε κουρασμένος από το ματς της Τετάρτης ίσως, καθώς σε καμία περίπτωση δεν ήταν αυτός που είναι συνήθως.

Οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, δίνοντας μάχες για να πάρουν το χώρο του κέντρου, ο οποίος ως γνωστόν είναι ζωτικής σημασίας, ιδιαίτερα για το παιγνίδι του Πανλευκάδιου. Ο Τηλυκράτης αυτό το κατάφερε, με τους Κτενά και Καταγή να κυριαρχούν στις πρώτες μπαλιές και να καταστρέφουν την όποια προσπάθεια των αντιπάλων για εκδήλωση επίθεσης. Με τον Πανλευκάδιο να προσπαθεί να επανακτήσει το κέντρο, ροκανίστηκαν τουλάχιστον 20 λεπτά αγώνα. Μοναδική αξιόλογη φάση ως εκείνο το σημείο, μια κεφαλιά του Μπαλάφα σε εκτεθειμένη εστία του Σκιαδά και στο δεύτερο δοκάρι, με τον επιθετικό του Πανλευκάδιου να μη μπορεί να την πιάσει γεμάτη και τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 25′ και σε μια φάση που δεν προμήνυε κίνδυνο για την εστία του Τρανουλίδη, ο Περιστέρης βρέθηκε δεξιά στη γωνία της μικρής περιοχής έπειτα από βαθιά μπαλιά, έσπασε με τη μία προς τα μέσα και ενώ Καταγής και Τρανουλίδης έδειχναν να ελέγχουν, καθυστέρησαν, με αποτέλεσμα ο Γαζής να μπει στη φάση και με προβολή να γράψει το 1-0. Το γκολ και η βαρύτητα της ευθύνης του Καταγή και του Τρανουλίδη, έδειξαν να τους επηρεάζουν αρνητικά στη συνέχεια του παιγνιδιού. Το αντίθετο συνέβη για τον νεαρό επιθετικό του Τηλυκράτη Θοδωρή Περιστέρη, που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε μπει στο παιγνίδι.

Στη συνέχεια ο Πανλευκάδιος προσπάθησε να αντιδράσει και να ψάξει την ισοφάριση. Στο 30′ ο Κοκολης ΧΖ φεύγοντας στην αντεπίθεση, ανατράπηκε από τον Λούζη Οδ. και ο κ. Αλεξανδρόπουλος έδωσε το φάουλ και την κίτρινη κάρτα. Γεγονός που προκάλεσε τη φρενήρη αντίδραση των τυπικά φιλοξενούμενων, οι οποίοι ζήτησαν απ’ ευθείας κόκκινη-αποβολή. Λίγο μετά στο 34′ ο Κοκόλης σημειώθηκε σε θέση οφ σάιντ και πάλι σε μια αντεπίθεση, γεγονός που εξόργισε ακόμα περισσότερο τους φίλους και τους διοικούντες του Πανλευκάδιου, οι οποίοι υποστήριξαν πως η υπόδειξη ήταν λανθασμένη.

Στο 43ο λεπτό η άμυνα του Πανλευκάδιου και πάλι ολιγώρησε, όταν η μπάλα βρέθηκε στην περιοχή με τον Περιστέρη διεκδικητή της. Ο μικρός εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία αυτή, μπήκε ανάμεσα στους κεντρικούς αμυντικούς και τον τερματοφύλακα, ο οποίος τον ανέτρεψε και ο διαιτητής της συνάντησης έδειξε την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καλογερής για να κάνει το 2-0.

Πριν ακόμα να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και διανύοντας το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, σε μια κάθετη του Καταγή, ο Βλάχος απομάκρυνε λανθασμένα τη μπάλα επάνω στον Περιστέρη, ο οποίος κινούνταν από τη δεξιά πλευρά. Ο μικρός με βεβαιότητα και σιγουριά εισχώρησε στην αντίπαλη περιοχή, βρέθηκε μπροστά στον Τρανουλίδη και με δυνατό σουτ έγραψε το 3-0, γκρεμίζοντας το κτίσμα του αήττητου για 3,5 μήνες Πανλευκάδιου, και βάζοντας την προσωπική του υπογραφή στην υπόθεση ντέρμπι.

Στο δεύτερο μέρος και στα πρώτα λεπτά, ο Λούζης Οδ. έχασε καλή ευκαιρία όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγα εκατοστά ψηλότερα από το οριζόντιο δοκάρι του Τρανουλίδη. Στη συνέχεια η ομάδα του Τηλυκράτη είχε παθητικό επί το πλείστον ρόλο, προσπαθώντας να κρατήσει το υπέρ του 3-0, δίνοντας χώρους στο κέντρο για την ομάδα του Πανλευκάδιου. Με σφιχτή και αδιαπέραστη άμυνα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Μοναδική φάση μέχρι τα μισά του Β’ ημιχρόνου από πλευράς Πανλευκάδιου ήταν μια αδράνεια στην άμυνα, με τον Σκιαδά να χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και τους αμυντικούς να διώχνουν μακριά, πάνω από τη γραμμή.

Ο Πανλευκάδιος έφτασε κοντά στο γκολ στο 80ο λεπτό, όταν κεφαλιά του Βλάχου, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ορφανού, κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Σκιαδά. Το γκολ της τιμής για τον Πανλευκάδιο πέτυχε ο Λεντιόν Μπαλή στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με πέναλντι, το οποίο δόθηκε έπειτα από χέρι του Λούζη Οδ. μέσα στην περιοχή. Ο Λούζης είδε τη δεύτερη κίτρινη σε εκείνο το σημείο και αποβλήθηκε από το παιγνίδι.

Διαιτητής: Αλεξανδρόπουλος,          Βοηθοί: Τσόγκας – Σφονδύλη

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ (Π. Πολίτης): Σκιαδάς, Βρεττός, Γεωργάκης, Ρ. Λούζι, Α. Λούζι, Σ. Καταγής, Μακρυγιάννης, Κτενάς, Γαζής (62′ Σταματέλος), Περιστέρης (77′ Κούρτης), Καλογερής (70′ Σάντας).
ΠΑΛΛΕΥΚΑΔΙΟΣ (Γ. Κατηφόρης): Τρανουλίδης, Μπαλή, Κωστακιώτης, Καταγής, Βλάχος, Φλούδας (70′ Φωτεινός), Χ.Ζ. Κοκόλης, Καλογέρης (65′ Πετούσης), Μπαλάφας, Ορφανός, Χ.Σ. Κοκόλης (64′ Τσελάι).