ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Τηλυκράτης: Ισόπαλο το «ντέρμπι» στο Καναλάκι

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου και Τηλυκράτης Λευκάδας μέτρησαν τις δυνάμεις τους σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο Καναλακίου στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Το τελικό αποτέλεσμα (2-2) δεν ικανοποίησε καμία από τις δύο ομάδες καθώς από την μία ο ΠΑΣ Αχέρων ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και έχασε 2 πολύτιμους βαθμούς που θα καθόριζαν την πορεία της ομάδας στην κατηγορία.

Από την άλλη ο Τηλυκράτης μένει ακόμα πιο πίσω στην μάχη της διεκδίκησης της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος καθώς εχθές η Παναχαϊκή κέρδισε εύκολα τον Εθνικό Σκουλικάδου με 5-0.

Στον αγώνα στο 14ο λεπτό ο Τηλυκράτης Λευκάδας προηγήθηκε στο σκορ μετά από κεφαλιά του Ταϊρη από ωραία εκτέλεση κόρνερ κάνοντας το 1-0.

Στο 29΄ ο Τηλυκράτης είχε τη μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 όταν ο Γκέτσι κέρδισε πέναλτι, ο Τόσκα ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Βλάχος απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου ισοφάρισε την αναμέτρηση λίγο πριν την ανάπαυλα και πιο συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό μετά από σουτ του Ζδράβου μέσα από την περιοχή και με τον κίπερ του Τηλυκράτη να μην μπορεί να αποτρέψει την μπάλα από το να μπει στα δίχτυα της εστίας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς είχε πολλές αψιμαχίες και δυνατά μαρκαρίσματα με αποτέλεσμα οι διαμαρτυρίες και από τις δύο πλευρές να μην έχουν τέλος.

Ο ΠΑΣ Αχέρων κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα στο 53ο λεπτό με ανάποδο ψαλίδι του Βέρμπη από τα όρια της μεγάλης περιοχής κρέμασε τον τερματοφύλακα του Τηλυκράτη Λευκάδας κάνοντας το 2-1.

Όμως η ομάδα της Λευκάδας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 80ο λεπτό με τον Κολοβό.

Διαιτητής: Τσοπλάκος (Αιτωλοακαρνανίας)

Βοηθοί: Βλαχοδήμος – Τάκος (Αιτωλοακαρνανίας)

4ος: Καζανάς (Αιτωλοακαρνανίας)

ΠΑΣ Αχέρων (Βλάσης Ναστούλης): Βλάχος, Γεωργίου (85′ Εμβραΐζογλου), Βέρμπης, Κωνσταντίνου, Παπανίκου, Τσούτσης (90′ Κωσταμένας), Ζδράβος, Καπίας, Θεοδωράκης, Ζαχαριουδάκης (59′ Ντατίδης), Πότσης.

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Θεοδωρόπουλος, Μπιμπισίδης, Παναγιωτόπουλος, Πανταζής (90′ Μπαγκαλιάνης), Ντόσης, Τσιότρας (59′ Περιστέρης), Τόσκα, Ταΐρης, Πετσίτης (59′ Κολοβός), Γκέτσι, Σιμόνι.

πηγή: sportime24.gr