Στον τελικό η ομάδα παίδων της Δόξας για το πρωτάθλημα ΕΣΚΑΒΔΕ.

Την πρόκριση στον τελικό πήρε η ομάδα της Δόξας Λευκάδας μετά τη μεγάλη νίκη της στα προημιτελικά, με αντίπαλο τη Νικόπολη Πρέβεζας. Η αναμέτρηση διεξήχθη σε ουδέτερο γήπεδο, στο κλειστό της Βόνιτσας και η Δόξα επικράτησε με 62-58. Το παιγνίδι παρακολούθησαν εκατό και πλέον φίλοι του μπάσκετ οι οποίοι έδωσαν μια ζεστασιά στην εξέδρα.

Η ομάδα της Δόξας είχε τον έλεγχο το παιγνιδιού κατά τη μεγαλύτερη διάρκειά του, καθώς έφτασε να προηγηθεί μετά και το 3ο δεκάλεπτο, ακόμα και με 13 πόντους. Η πολύ ανταγωνιστική ομάδα της Νικόπολης προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση στην 4η περίοδο και κατάφερε να προηγηθεί 2 λεπτά πριν τη λήξη με 57-58.  Όμως με καθαρό μυαλό και ψυχικό σθένος η ομάδα της Δόξας που πίστεψε όσο τίποτε στη νίκη αυτή και στην παρουσία της στον τελικό, με ένα 5-0 πήρε μια τεράστια νίκη και καλείται τώρα πια να αντιμετωπίσει τον ΑΓΣ Ιωαννίνων για τον τίτλο.
Διαιτητές: Ζέρβας- Γαλήνας

Δεκαλεπτα: Α: 17-12 Β:35-32 Γ:55-42 Δ:62-58

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Κόγκας Δ.): Σολδάτος Π. 8, Ιωακειμίδης 12(2), Κατωπόδης 12(1), Κοψιδάς, Ροντογιάννης 5, Σολάδατος Γ. 12, Αραβανής, Κονιδάρης 5(1), Ζαβιτσάνος 6(2), Τσιριμπάσης 2, Βαγενάς.

Σ.Κ ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Λιόντος Θ.): Ζώης, Τζίμας, Ζήσης, Κοτσίνης 2, Μαγκλάρας, Λογοθέτης 6, Μπέλλος 11, Δόνος 8, Σπυράκος, Τσεκούρας, Μπακάλης 6, Πιστιόλας 25(1).