Στις πλάτες του Τρανουλίδη για τον Τελικό κυπέλλου ο Πανλευκάδιος!!!

του

Αλέξη Πανταζή

Σε ένα ματς θρίλερ που έληξε ισόπαλο 1-1 στην κανονική διάρκεια αλλά και μετά τον έξτρα χρόνο της παράτασης, ο Πανλευκάδιος πήρε την πρόκριση (4-3) με τον Τρανουλίδη να νικά τον Παληογιάννη στο τελευταίο πέναλντι του αγώνα…!

Μπορεί το πρώτο ημίχρονο να ήταν φτωχό σε ποιότητα και φάσεις από τις δύο ομάδες, αλλά απ’ ότι φαίνεται, τα κρατούσαν όλα για το τέλος. Το παιγνίδι από το 70ο λεπτό και για τα υπόλοιπα 50’ μέχρι το τέλος της παράτασης, ήταν ένα πραγματικό θρίλερ. Αν και ο ΠΣ Πρέβεζα προηγήθηκε στο 78’, η ομάδα του Πανλευκάδιου είχε το σθένος να φέρει το ματς στα ίσα μέχρι το 90’.
Η διαδικασία των πέναλντι ψυχοφθόρα, με τον Πανλευκάδιο να ξεκινά με χαμένο πέναλντι του ήρωα μέχρι εκείνη τη στιγμή Μπαλί, αλλά τον Νίκο Τρανουλίδη να σηκώνει όλο το βάρος της ομάδας στην πλάτη του και να δίνει την πρόκριση.
Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο για τις δυο ομάδες, με πολλά φάουλ στο χώρο του κέντρου και αδυναμία διάσπασης της αντίπαλης άμυνας. Ο ΠΣ Πρέβεζα έδωσε βάρος στη δεξιά πλευρά, με τον Νίκου να παίρνει πρωτοβουλίες αλλά να βρίσκει απέναντί του έναν απροσπέλαστο Στεριώτη. Ο Πανλευκάδιος προσπάθησε να επιτεθεί από τον άξονα με κάθετες ψηλές μπαλιές προς τον Κονιδάρη αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία του πρώτου μέρους, ένα καλό σουτ από τον Ορφανό που βρέθηκε μέσα στην περιοχή έπειτα από πάσα του Φλούδα, με τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ. Κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις που δημιούργησε στην άμυνα της Πρέβεζας ο Κονιδάρης με συνεχή πίεση και αδιάκοπο τρέξιμο δεν απέφεραν καρπούς.
Στο Β’ μέρος το ματς άρχισε να ζεσταίνεται σιγά σιγά και τον Πανλευκάδιο να ανεβαίνει και να πατά περιοχή ή να δοκιμάζει κάποια μακρινά σουτ. Από την άλλη η Πρέβεζα άρχισε να κάνει τις δικές της προσπάθειες και το ματς να παίρνει ένα πιο γρήγορο ρυθμό. Ειδικά με την είσοδο του Παληογιάννη στο 68’.
Αμέσως αμέσως είχαμε σέντρα του Κούτσικου προς τον νεοεισελθέντα επιθετικό της Πρέβεζας που έκοψε τελευταία στιγμή ο Καταγής αλλά και ένα κοντινό αλλά άσχημο σουτ του ίδιου παίκτη από τη γωνία της μικρής περιοχής που μπλόκαρε ο Τρανουλίδης. Ο Πανλευκάδιος απάντησε με σουτ του Πετούση.
Στο 79ο λεπτό ο Δημουλιάς για την Πρέβεζα θα κάνει μπαλιά προς την περιοχή, ο Καταγής θα κάνει λάθος το οποίο θα εκμεταλλευτεί Νίκου και θα πασάρει στον ακάλυπτο Παληογιάννη. Ο έμπειρος επιθετικός δεν θα δυσκολευτεί να πλασάρει για το 1-0 και να ξεσηκώσει όλο τον πάγκο της Πρέβεζας. Φάση που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφ σάιντ.
Το παιγνίδι έδειξε να τελειώνει κάπου εκεί, με τον Πανλευκάδιο να τα έχει χαμένα για το επόμενο πεντάλεπτο. Ένα μακρινό σουτ του Μπαλί όμως που έδιωξε σε κόρνερ ο Κότσης αναπτέρωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων.
Στο 88’ κερδισμένο φάουλ για Πανλευκάδιο και ο Μπαλί βρίσκεται στη μπάλα για την εκτέλεση. Η μπάλα περνά πάνω από το τείχος και κάνει ένα βύθισμα για να καταλήξει στη γωνία του Κότση. 1-1 και happy birthday από τους συμπαίκτες για τον Μπαλί που γιόρτασε τα γενέθλιά του με τον ιδανικό τρόπο.
Το ματς όμως δεν έλεγε να τελειώσει. Στο 89’ σουτ από καλή θέση του Πετούση θα αποκρούσει ο Κότσης, και λίγο μετά ο Φωτεινός κοντινό πλασέ η μπάλα λίγο άουτ.
Στο 90’ ο Παληογιάννης θα βρεθεί μέσα στην περιοχή. Τετ α τετ με τον Τρανουλίδη, κόβει ο τερματοφύλακας του Πανλευκάδιου και επαναφέρει την ανάσα στην εξέδρα.
Στην παράταση ο Πανλευκάδιος έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κοκόλης ΧΖ από δεξιά έβγαλε παράλληλη σέντρα, ο Ορφανός βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, έκανε το κοντινό σουτ αλλά ο Κότσης έκοψε με το σώμα. Ο επιθετικός του Πανλευκάδιου αν και τραυματίστηκε σε εκείνο το σημείο συνέχισε μέχρι το τέλος. Τελευταία καλή φάση για την Πρέβεζα ένα μακρινό σουτ του Δημουλιά και στο 118’ ο Καλογερής εκτελεί φάουλ, ο Πετούσης την κεφαλιά προς τα πίσω, ο Ορφανός σφίγγοντας τα δόντια κάνει σουτ όμως η μπάλα σταματά στο δοκάρι. Φωτεινός πλασάρει τον Κότση στο 120’ στη γραμμή ο Δήμας κόβει με το κεφάλι.

Στη διαδικασία των πέναλντι επιλέχτηκαν οι 1)Μπαλί, 2)Βλάχος, 3)Πετούσης, 4)Καλογερής, 5)Καταγής για τον Γ. Κατηφόρη και οι:
1)Δήμας, 2)Δημουλιάς, 3)Κούτσικος, 4)Σκαμνέλος και 5) Παληογιάννης για τον Β.Γκαρτζονίκα.

Το πρώτο πέναλντι για τον Πανλευκάδιο κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κότση, ενώ ο Τραουλίδης απέκρουσε το πέναλντι του Δήμα ισοφαρίζοντας το συντελεστή. Στη συνέχεια οι παίκτες έστειλαν επιτυχώς τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Κότση να αγγίζει τη μπάλα στο πέναλντι του Καλογερή, αλλά να μη μπορεί να τη βγάλει. Τελευταίο πέναλντι για τους φιλοξενούμενους με εκτελεστή τον Παληογιάννη ο οποίος πέρασε σαν αλλαγή, άλλαξε τη ροή του παιγνιδιού, έβαλε μπροστά την ομάδα του αλλά βρήκε απέναντί του έναν ψυχωμένο Τρανουλίδη, που αν και ξεγελάστηκε πέφτοντας στην αντίθετη γωνία, κατάφερε με τα ακροδάχτυλα να δώσει μια ιστορική πρόκριση, για πρώτη φορά στα χρονικά του σωματείου, στον τελικό κυπέλλου της ΕΠΣ Π-Λ.