Στην επόμενη φάση του κυπέλλου ο Πανλευκάδιος, 0-1 τον Οδυσσέα Νυδριού

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου πέρασε ο Πανλευκάδιος με χρυσό σκορερ το νέο απόκτημα Νίκο Μπόμπορη ο οποίος σημείωσε το πρώτο επίσημο γκολ με την φανέλα της ομάδας. Έτσι οι παίχτες του Γιώργου Κατηφόρη κατάφεραν να περάσουν από το Νυδρί με νίκη 0-1 που τους δίνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Οι παίχτες του Οδυσσέα Νυδριού παρά την στενή ήττα και τον αποκλεισμό προσπάθησαν μέχρι τελευταίας αναπνοής δημιουργόντας πρώτοι ευκαιρίες για γκολ αλλά δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ που πιθανόν θα άλλαζε την ροή του παιχνιδιού.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Νυδριότες ήταν πρώτοι που απείλησαν με τον Φερεντίνο που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Λιάσκο αλλά ο τελευταίος έσωσε την ομάδα του από σίγουρο γκολ.

Στην αντεπίθεση ο Πανλευκάδιος με τον Κοκόλη ο οποίος με φοβερή σέντρα βρήκε τον Μπόμπορη στην μεγάλη περιοχή μόνο του, με απευθείας πλασέ έστειλε την μπάλα στην γωνία του Καταγή που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο σκληρό καθώς οι γηπεδούχοι πίεζαν τους αντίπαλους για την ισοφάριση. Πρώτη καλή ευκαιρία με τον Χατζή ο οποίος είδε τον Λιάσκο να του λέει όχι με τρομερή απόκρουση και έπειτα με το δοκάρι του Βουλγαρίδη.

Από την άλλη ο Καταγής έκανε τα αδύνατα δυνατά στο τετ-α-τετ με τον Κοκόλη που κερδισμένος βγήκε ο τερματοφύλακας εμποδίζοντας τον επιθετικού του Πανλευκαδιο να τελειώσει το ματς .

Έτσι τελείωσε ακόμη ένα φοβερό ντέρμπι στο γήπεδο του Νυδριού κάτω από τα μάτια των υποστηρικτών και των δυο ομάδων που απόλαυσαν ένα ωραίο παιχνίδι με νικητή τον Πανλευκάδιο που θα συνεχίσει την πορεία του στο κύπελλο. Το σίγουρο είναι πως και οι δύο ομάδες βρίσκονται σε περίοδο προετοιμασίας και αναμένεται πολύ δουλεία ακόμα μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος, ειδικά για την ομάδα του Οδυσσέα που έχουν κάνει σημαντικές αλλαγές στο ροστερ τους και αυτό απαιτεί χρόνο.

Διαιτητής: Μπαΐλης

Βοηθοί: Τσόγκας – Ντόμαρης

Οδυσσέας Νυδριού (Άρης Φερεντίνος): Καταγής Γ., Θειακός, Βουλγαρίδης (67΄ Γαζής Ν.), Ρεκατσίνας, Καταγής Λ., Κουβάτσης, Καλογερής, Μουρεχίδης, Φερεντίνος (46΄ Βάννας), Σταύρου (46΄ Ζάτσε), Χατζής.

Πανλευκάδιος (Γιώργος Κατηφόρης): Λιάσκος, Τουργέλης, Κατωπόδης, Τσιάβος (90΄ Τζόλος), Κουμπής, Φλούδας (88΄ Καλογεράκης), Κοκόλης (91΄ Μανωλίτσης), Καλογερής, Μπόμπορης, Ορφανός, Κούτσικος.