Συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα ο Πανλευκάδιος.

Συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα ο Πανλευκάδιος μετά και το μεγάλο διπλό στην Πάργα με 0-2 και έπειτα από έξοχη εμφάνιση. Η ομάδα της Λευκάδας είχε το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πέτυχε το γκολ σε ένα πολύ καλό χρονικά σημείο, έχασε αρκετές ευκαιρίες για να κλειδώσει το ματς και το κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα προσωπικό γκολ-σφραγίδα από τον Πετούση. Ο Απόλλων Πάργας από την άλλη πλευρά είχε πολύ καλή απόδοση ανά διαστήματα, πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, είχε κάποιες ευκαιρίες, όμως οι τραυματισμοί και οι αναγκαστικές αλλαγές των ατού, δεν του άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης. Άψογο και αθλητικό παιγνίδι και από τις δύο ομάδες, έδωσαν την ευκαιρία στον άρχοντα του παιγνιδιού Α. Σπυράκο για μια άψογη εμφάνιση, όπως και οι βοηθοί Κωνσταντίνου και Φραγκούλης.

Στα πρώτα λεπτά μοιρασμένο το παιγνίδι για τις δυο ομάδες με τον Πανλευκάδιο να φτάνει κοντά στο γκολ έπειτα από κόρνερ του Ορφανού και κεφαλιά του Κωστακιώτη, που όμως μπλόκαρε ο Τσοβίλης. Καλό παιγνίδι και από τις δύο ομάδες, με την μπάλα να παίζεται κάτω, με πάσες και γρήγορο ρυθμό στην προσπάθεια ανάπτυξης. Ο Πανλευκάδιος φάνηκε πιο ζωηρός από το 15′, με διαρκή πρέσινγκ σε όλα τα πλάτη και μήκη του γηπέδου και έχασε καλή ευκαιρία με Ορφανό να μην προλαβαίνει να βάλει σωστά το πόδι σε μια σέντρα του Τσελάι από δεξιά και τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Μόλις στο 35′ η πρώτη αλλαγή-απώλεια για την ομάδα του Μουστάκα, με τον Μηλιώνη να μη μπορεί να συνεχίσει και τον Απόλλων Πάργας από εκείνο το σημείο και πέρα να δείχνει λίγο πιο αδύναμος. 5 λεπτά μετά στο 40′ ο Ορφανός από αριστερά εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα έφτασε στο 2ο δοκάρι, εκεί που ο Καταγής με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Αναγκαστική και η δεύτερη αλλαγή του Μουστάκα με τον Μάρκο να αποχωρεί. Αναγκαστική και για τον Κατηφόρη με τον Κωστακιώτη να δίνει τη θέση του στον Καλογερή, στην έναρξη του Β’ ημιχρόνου. Ο Πανλευκάδιος στο πρώτο εικοσάλεπτο της επανάληψης είχε πλήρη έλεγχο στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε κοντά στο γκολ στο 55′ όταν κεφαλιά του Βλάχου σταμάτησε στα τυφλά ο Τσοβίλης και στο 60′ έπειτα από κλέψιμο του Μπαλάφα, ο Κοκόλης ΧΖ θα προσπαθήσει να περάσει τον Τσοβίλη, όμως θα κάνει ανοιχτό κοντρόλ και η μπάλα θα καταλήξει άουτ. Το ίδιο και ο Μπαλάφας σε μια παρόμοια φάση λίγο αργότερα όταν μετά από ανοιχτό κοντρόλ και ενόσω βρισκόταν στην περιοχή, ο Βάσιος Αν. πρόλαβε να κόψει πριν δοκιμάσει να σουτάρει.

Η Πάργα έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν από φάουλ του Παπαδόπουλου από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε πάνω από τον Τρανουλίδη, όμως ο Καλογερής που βρισκόταν στο δεύτερο δοκάρι έδιωξε πάνω στη γραμμή. Στο 68′ και μετά από βαθιά μπαλιά από λίγο ο Πανλευκάδιος να… βγάλει μόνος του τα μάτια του, όταν ο Τρανουλίδης και ενώ ήλεγχε τη μπάλα, αυτή γλίστρησε και πήρε φορά προς το τέρμα. Ευτυχώς η αντίδραση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων ήταν αστραπιαία και δεν άφησε να γίνει το κακό.

Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο οι επιθετικές προσπάθειες της Πάργας ξεκινούσαν από στημένες φάσεις, καθώς η σοβαρότητα στην άμυνα του Πανλευκάδιου δεν άφησε πολλούς χώρους. Σε εκείνο το σημείο ο Απόλλων είχε αρχίσει να ανεβαίνει και να κερδίζει μέτρα στο χώρο του κέντρου ψάχνοντας κενά στην αντίπαλη άμυνα.Στο ψηλό παιγνίδι και ενώ κινδύνεψε ο Πανλευκάδιος κάποιες στιγμές, φαίνεται πως είχε άγιο. Όπως στη φάση του 70 όταν από φάουλ του Παπαδόπουλου ο Καταγής βρήκε τη μπάλα σαν επιθετικός και έδιωξε ξυστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τρανουλίδη. Χαμένη ευκαιρία με τον Καλογερή στο 72′ να βγαίνει από δεξιά και να βρίσκεται μπροστά στον Τσοβίλη, με τον τερματοφύλακα της Πάργας να δείχνει για άλλη μια φορά την κλάση του και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Βέβαια την απάντηση σε αυτό το πρόβλημα της εστίας της Πάργας για τον Γ.Κατηφόρη που λεγόταν Τσοβίλης την έδωσε ο Πετούσης, ο οποίος πέρασε σαν αλλαγή στο 75′. Στο 83ο λεπτό ο έμπειρος φορ, εκμεταλλεύτηκε λάθος κοντρόλ του Γκόγκα, πίεσε και έκλεψε τη μπάλα λίγο έξω από τη περιοχή και στη συνέχεια βλέποντας τον Τσοβίλη να έχει βγει από την εστία του, πλάσαρε υποδειγματικά με ψιλοκρεμαστό σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα τελειώνοντας το ματς κάπου εκεί.

Διαιτητής: Σπυράκος      Βοηθοί: Κωνσταντίνου – Φραγκούλης