ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Σημαντική νίκη για τη Δόξα Λευκάδας

Α.Ο. Παγκρατίου – Δόξα Λευκάδας 74-75
Σημαντική νίκη για τη Δόξα Λευκάδας στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής ημέρας της Α2. Σε μια δύσκολη έδρα η ομάδα της Λευκάδας πήρε άλλη μια νίκη, που της δίνει ώθηση για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Η Δόξα ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι. Μετά το αρχικό 4-2 για το Παγκράτι, απάντησε με ένα σερί 10-0 και το σκορ έγινε 4-12.
Από κει και ύστερα το παιχνίδι ισορρόπησε κάπως, με το παγκράτι να βρίσκει λύσεις στην επίθεσή του αλλά και τη Δόξα να έχει αρκετές λύσεις, κυρίως με τους ψηλούς της.
Έτσι η πρώτη περίοδος κύλησε με τη Δόξα να έχει συνεχώς το προβάδισμα και τελείωσε με σκορ 18-22.
Στη δεύτερη περίοδο η Δόξα προσπάθησε με άμυνα ζώνης να αποσυντονίσει τους παγκρατιώτες και μέχρι ενός σημείου τα κατάφερε. Οι παγκρατιώτες δεν είχαν υπομονή στην επίθεσή τους και στηρίζονταν στις ατομικές εξάρσεις του Κουτρούλια που έδειχνε να παλεύει μόνος του. Ο Κέντζο έδωσε πολλές λύσεις για τη Λευκάδα, ειδικά με τα μακρινά του σουτ, ενώ ο Καρύδας συνέχισε να σκοράρει ο ίδιος ή και να δημιουργεί για τους συμπαίχτες του. Από την άλλη πλευρά, οι Κουτρούλιας και Φακοπουλίδης προσπαθούσαν να κρατήσουν το Παγκράτι κοντά στο σκορ. Η Δόξα έπαιρνε διαφορές στο σκορ αλλά το αξιόμαχο Παγκράτι έβρισκε τρόπο να μειώνει τη διαφορά. Το ημίχρονο τελείωσε με τον πίνακα να γράφει 42-44.
Στο δεύτερο ημίχρονο το Παγκράτι μπήκε δυναμικά και πιο αποφασισμένα. Με όπλο την άμυνα σε όλο το γήπεδο και τον ενθουσιασμό των νεαρών παιχτών του άλλαξε το ρυθμό του αγώνα και χάρις και στην ευστοχία από τη γραμμή των 3 πόντων, πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 52-46. Οι παίχτες της Δόξας κάπου εκεί αφυπνίστηκαν και βρήκαν μερικές λύσεις, πιό πολύ κοντά στο καλάθι. Έτσι το σκορ έγινε 56-57, 2 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Το Παγκράτι ξαναπροηγήθηκε με 62-57 και το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 64-62.
Η τελευταία περίοδος φαινόταν ότι θα ήταν μεγάλη μάχη. Η νευρικότητα και το άγχος για τη νίκη ήταν κάτι παραπάνω από εμφανή και στις δυο ομάδες. Μετά από 5 λεπτά το επί μέρους σκορ της περιόδου ήταν 3-7 (67-69). Από κει μέχρι το τέλος το παιχνίδι πήγε στη συγκέντρωση και την ψυχραιμία. Η Δόξα προηγήθηκε με 72-73 αλλά στα 26” πριν το τέλος ο Μοτσενίγος με διείσδυση και καλάθι έκανε το 74-73. Στην επόμενη επίθεση ο Κανονίδης σκόραρε μετά από πάσα του Καρύδα στα 7”. Το Παγκράτι είχε δυο ευκαιρίες να πάρει το ματς. Αλλά στην πρώτη ο Φακοπουλίδης κόπηκε ενώ το τελευταίο σουτ του Μοτσενίγου ήταν άστοχο. Τελικό σκορ 74-75.
Έτσι η Δόξα πήρε άλλη μια νίκη (με ένα πόντο ξανά) που της δίνει δύναμη και καλή ψυχολογία για τη συνέχεια, αφού τα επόμενα παιχνίδια είναι πάρα πολύ δύσκολα. Κορυφαίοι για το Παγκράτι οι Κουτρούλιας, Φακοπουλίδης και Μοτσενίγος ενώ από τη Δόξα ξεχώρισαν οι Κέτζο, Καρύδας και Κανονίδης.
Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:
Φάρος Κερατσινίου – Μαχητές Δόξας/Πεύκων 64-57
Λιβαδειά – Δούκας 87-81
Εθνικός Πειραιά – Φίλιππος Βέροιας  83-79 (κ.α. 72-72)
Προμηθέας Πατρών – Πευκοχώρι 83-63
Κύμη – Ψυχικό 72-67
Πανερυθρα’ι’κός – Περιστέρι (18/11)
Ρεπό: Ηρακλής
Δεκάλεπτα: 18-22, 42-44, 64-62, 74-75
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Δεσλής-Πιτσίλκας
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 7 (1/5 τρ., 6 ασίστ), Παπαδιονυσίου 6 (2), Φακοπουλίδης 11 (1), Μοτσενίγος 9 (1), Αντωνάκης 7 (1/4 τρ., 9 ριμπάουντ), Σπανός 3, Κουτρούλιας 24 (9/12 διπ., 1/1 τρ.), Σαχπατζίδης 4, Μήτσιαλος 3, Δενδρινός
Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Βαγενάς 3, Τσαλδάρης 8 (2), Κούτρας, Καρύδας 10 (11 ασίστ), Πετρόπουλος, Χρυσόπουλος 9 (1), Μανούσος 13 (9 ριμπάουντ), Κανονίδης 13, Κέντζο 19 (2/3 τρ., 9 ριμπάουντ)

15. Περιστέρι 4 (1-2)***
(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο (**) Έχουν δύο αγώνες λιγότερους (***) Έχει τρεις αγώνες λιγότερους