ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η πρώτη νίκη Ζιάγκου με τη ΔΟΞΑ

Δόξα Λευκάδας – Γ. Α. Σ. Αετός 80 – 71

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του νέου προπονητή στον πάγκο της Δόξας Λευκάδας, αφού η Δόξα επιβλήθηκε έστω και δύσκολα της ομάδας του Αετού με 80-71. Πολύ σπουδαία νίκη, που σίγουρα θα βοηθήσει την ομάδα να κερδίσει λίγη ηρεμία μετά τις τελευταίες εξελίξεις.

Το ματς ήταν δύσκολο για τη Δόξα, πράγμα που φαινόταν και από τις κινήσεις των παιχτών της, που χαρακτηρίζονταν από αρκετό άγχος. Η ομάδα έκανε μια νέα αρχή και σε τέτοιες περιπτώσεις η νίκη είναι επιτακτική προκειμένου να μπορέσει να κερδίσει λίγο χρόνο για να κάνει τις όποιες αλλαγές θέλει.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με αρκετά υψηλό ρυθμό και από τις δυο ομάδες. Η Δόξα προσπαθούσε με κάθε τρόπο να πάρει ένα προβάδισμα που θα έδιωχνε το άγχος, πράγμα που δεν κατάφερε εύκολα. Όποιες διαφορές έπαιρνε, μικρές συνήθως, ο Αετός κατάφερνε να τις ψαλιδίσει. Έτσι λοιπόν, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 24-20. Περίπου το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι δυο προπονητές έριχναν συνεχώς όλα τα όπλα τους στη μάχη. Έπρεπε να φτάσουμε κοντά στη λήξη του ημιχρόνου για να μπορέσει να πάρει η Δόξα μια ανάσα στο σκορ. Σπουδαίο ρόλο σ’ αυτό έπαιξε η ευστοχία των παιχτών σ’ εκείνο το σημείο του παιχνιδιού. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 44-36.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξίσου δυνατό, Η Δόξα στηρίχτηκε στις πολλές επιλογές του ρόστερ της και στις πολύτιμες βοήθειες που μπορεί να δώσει ανά πάσα στιγμή οποιοσδήποτε παίχτης. Όταν λοιπόν στη διάρκεια του παιχνιδιού στην ομάδα του Αετού σιγά σιγά επήλθε η κούραση και η φθορά των φάουλ, η Δόξα απέκτησε ένα πλεονέκτημα, το οποίο αξιοποίησε για να κερδίσει ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 80-71.

Το επίπεδο παιχνιδιού που παίχτηκε ήταν αρκετά υψηλό, πράγμα που φαίνεται και απ’ τις συνεχόμενες αλλαγές των προπονητών προκειμένου να κερδίσουν και το παραμικρό σε κάθε φάση. Παιχνίδι με πολλή τακτική και αρκετές εναλλαγές στην εξέλιξή του.

Πρόκειται για μια πολύ σημαντική και σπουδαία νίκη για τη Δόξα Λευκάδας, για πολλούς λόγους. Κυρίως ψυχολογικούς και λόγους πίεσης για τους παίχτες, αλλά και για τον νέο προπονητή που χρειάζεται σίγουρα χρόνο για να προσαρμοστεί στην ομάδα και να αλλάξει όποια πράγματα θεωρεί ότι χρειάζεται στην ομάδα.

Ξεχώρισαν για τη Δόξα οι Σκλάβος, Μουρατίδης και Αποστολίδης ενώ για τον Αετό οι Κόκκαλης, Τοπάλης και Ροδοστόγλου.

Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 12(2), Μάρτζος 3(1), Χίμπερτ 7(1), Μουρατίδης 9(2), Αποστολίδης 13, Καραδολάμης 4, Συμεωνίδης, Αναγνωστόπουλος 12(1), Σκλάβος 20(2), Γαρμπής, Γεωργάκης, Αργυρός
Γ.Α.Σ. Αετός (Κατσούνης): Θεοδωράκος, Μητσάκης 4, Κουκουνιάς, Βασδέκης 4(1), Κόκκαλης 19, Βαρνάβας, Μόρφης, Τοπάλης 12(1), Μιχόπουλος 8, Ροδοστόγλου 14, Πέτρουλας 4(1), Τζουγκαράκης 6