Πρόκριση με… καρδιοχτύπι.

Πήρε την πρόκριση ο Τηλυκράτης, όμως καρδιοχτύπησε τους φιλάθλους που παρευρέθηκαν στο ‘Πλάτωνας Γρηγόρης’, με την Πάργα να ισοφαρίζει το ματς σε 2-2 σχεδόν 10 λεπτά πριν το τέλος. Με το 2-0 και την καθολική υπεροχή του Τηλυκράτη στο πρώτο ημίχρονο, προήλθε ο εφησυχασμός των παικτών που θεώρησαν ότι η συνέχεια, το δεύτερο 45λεπτο δηλαδή θα είναι διαδικαστικό. Όμως η ομάδα της Πάργας έδειξε πολλάκις φέτος ότι δικαίως βρίσκεται στην 5άδα και ότι αν την υποτιμήσεις θα το πληρώσεις πολύ ακριβά.

Πρόκριση λοιπόν για την ομάδα του Τηλυκράτη, όχι όμως με τη χαρά και τη ζωντάνια που θα περίμενε κανείς(στο ημίχρονο), παρά με συλλογισμό για το τι παραλίγο να γίνει και με κάποια κλεφτά χαμόγελα μόνο, για το ευτυχές τελικό αποτέλεσμα.

Αγωνιστικά, ο Τηλυκράτης με το ίδιο σχήμα όπως και στον προηγούμενο αγώνα, μπήκε δυνατά, αποφασισμένος, ενθυμούμενος το πάθημα του Πανλευκάδιου και θέλοντας να καθαρίσει το δυνατόν γρηγορότερα. Έπιασε κυριολεκτικά την Πάργα στον ύπνο, επιτιθέμενος κατά κύματα με Περιστέρη και Καλογερή από τις πλευρές, αλλά και ΚαταγήΓ.-Μακρυγιάννη από τον άξονα. Μέχρι το 10′ ο Τηλυκράτης είχε κερδίσει τουλάχιστον 6 κόρνερ, δείγμα της ασφυκτικής πίεσης, στην οποία οι αμυνόμενοι απαντούσαν με το ‘όπου φύγει, φύγει’. Το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Και ήρθε τελικά στο 16′ όταν ο Μακρυγιάννης από αριστερά έκανε την παράλληλη στο δεύτερο δοκάρι, με τον Καλογερή από κοντά να δίνει το προβάδισμα.

Μετά το γκολ, ο Τηλυκράτης έδειξε ένα χαρακτηριστικό δείγμα του εφησυχασμού που θα ακολουθούσε και στο δεύτερο μέρος. Η Πάργα κατέβασε τη μπάλα μετά από 20 λεπτά παιγνιδιού, την κράτησε στα πόδια της, έψαξε μπροστά τον Μηλιώνη και απείλησε με ένα πολύ καλό σουτ του Βάσιου Δ στο 29′, το οποίο ήλεγξε ο Σκιαδάς. Η απειλή αυτή ήταν ένα κέντρισμα στους γηπεδούχους που βγήκαν και πάλι στην επίθεση, με τα πλαϊνά χαφ να βγαίνουν σχετικά εύκολα μπροστά και να ψάχνουν με παράλληλες τον Μακρυγιάννη, ο οποίος βρέθηκε κοντά στο γκολ στο 35′ όταν κινήθηκε στην περιοχή, όμως πριν προλάβει να πλασάρει ο Σκάρπος έπεσε στα πόδια του και απεσόβησε τον κίνδυνο.

Στο 40′ ο Καλογερής έγινε δημιουργός και εκτελεστής ο Μακρυγιάννης. Ο Καλογερής έψαξε με διαγώνια μπαλιά και βρήκε τον Μακρυγιάννη μέσα στην περιοχή, με τον φουνταριστό του Τηλυκράτη να αποφεύγει 2 αμυντικούς και να πλασάρει τον τερματοφύλακα για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Τηλυκράτης έφτασε κοντά στο 3-0 όταν ο Περιστέρης βρέθηκε μέσα στην περιοχή από δεξιά, έπειτα από γέμισμα του Μακρυγιάννη κατέβασε όμορφα και έκανε απ’ ευθείας το σουτ, όμως η μπάλα βρήκε στο σώμα του Σκάρπου κατά την έξοδο και κατέληξε σε κόρνερ. Από ‘κει και πέρα οι μηχανές έσβησαν και ανέλαβε η Πάργα. Εκτελώντας φάουλ με τον Παππά και μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Σκιαδά, η μπάλα έφτασε στον ΒάσιοΑ. ο οποίος με κοντινή κεφαλιά μείωσε σε 2-1, στο 60’.

Με πολλά λάθη στο κέντρο, με τις πάσες να μην φτάνουν ποτέ στους αποδέκτες τους και με αρκετή επιπολαιότητα στο παιγνίδι του Τηλυκράτη, η Πάργα επωφελήθηκε και έψαξε την αντεπίθεση με μακρινές μπαλιές που είχαν σαν στόχο τον Μηλιώνη. Ο Τηλυκράτης δεν πάτησε άλλο περιοχή και απείλησε μόνο με μακρινά σουτ των Μακρυγιάννη και Βρεττού στο 63′ και 72′.

Στο 77′ ο Μπιστιώλης βρέθηκε από αριστερά κοντά στο κόρνερ και με μια σέντρα φαρμάκι στην καρδιά της άμυνας του Τηλυκράτη, βρήκε τον Μηλιώνη ο οποίος πήγε πρώτος απ’ όλους στη μπάλα και με καρφωτή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα, παγώνοντας το δημοτικό στάδιο Λευκάδας. Δύο λεπτά μετά ο Βάσιος Δ. βρέθηκε μέσα στην περιοχή από αριστερά έχοντας όλη την άνεση να κάνει το σουτ, όμως ο Σκιαδάς με φοβερά αντανακλαστικά κατάφερε να διώξει σε κόρνερ, λέγοντας όχι στην έκπληξη της χρονιάς και κρατώντας ζωντανή την ομάδα του στα μπαράζ, ανανεώνοντας το ραντεβού για την Τετάρτη του Πάσχα και την αναμέτρηση με τον ΠΣ Πρέβεζα.

Μέχρι τότε, Καλή Ανάσταση και χρόνια πολλά!

Διαιτητής: Αλεξανδρόπουλος

Βοηθοί: Φραγκούλης Π.-Τριανταφύλλου

Τηλυκράτης Λευκάδας: Σκιαδάς, Βρεττός, Γεωργάκης (72΄Σάντας), Λούζι Π., Λούζι Ο., Καταγής Σ., Περιστέρης, Κτενάς, Μακρυγιάννης (63΄Γαζής), Καταγής Γ. (80΄Κούρτης), Καλογερής.

Απόλλων Πάργας: Σκάρπος, Μάρκος (83΄Σερίφης), Μπιστιώλης, Βάσιος Α. (70΄ Goga Ε.), Goga A., Βάσιος Ε., Παππάς, Παπαδόπουλος, Βάσιος Δ., Μηλιώνης, Ντίσιος.