Πέρασε από τον Λούρο ο Πανλευκάδιος (1-2)

του Κώστα Κολιού

Ο Πανλευκάδιος σε ένα ματς «φωτιά» νίκησε 2-1 τον Θρίαμβο Λούρου και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος

Το συγκρότημα του Γιώργου Κατηφόρη πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο 30λεπτο. Στο 8΄ ο Μπαλή είδε εκτός θέσης τον Λώλη και με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ, για να έρθει, στο 30΄ ο Κοκόλης Χ.Ζ. με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να δώσει προβάδισμα νίκης στους φιλοξενούμενους.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο τέρμα στο πρώτο μέρος, αλλά του σουτ του Ορφανού σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Κι ενώ το παιχνίδι κυλούσε «κομμένο και ραμμένο» στα μέτρα των φιλοξενούμενων, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 46΄ ο Ράπτης μείωσε σε 2-1 για τον Θρίαμβο κι έβαλε…φωτιά στην αναμέτρηση.

Παρά την πίεση που δέχτηκε η άμυνα του Πανλευκάδιου στα επόμενα 15΄ λεπτά άντεξε και στο τέλος πανηγύρισε τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Διαιτητής: Ρίππης

Βοηθοί: Ποντίκης-Τριανταφύλλου

Θρίαμβος Λούρου (Άρης Φερεντίνος): Λώλης, Σάκκος, Ζάχος, Κώστας, Λέτσος, Ράπτης, Ναστούλης (60΄Σακκάς), Ζάκκας, Μπόμπορης, Τζιάκος Δ. (82΄Τζιάκος Γ.), Λιόντος (70΄Παπαδόπουλος).

Πανλευκάδιος (Γιώργος Κατηφόρης): Τρανουλίδης, Μπαλή, Κωστακιώτης, Καταγής, Βλάχος, Φλούδας (70΄Στεριώτης), Κοκόλης Χ.Ζ., Καλογέρης, Κονιδάρης (Μπάλτσας), Ορφανός, Κοκόλης Χ.Σ. (83΄Πετούσης).