Παιδικό Πρωτάθλημα Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε

Δόξα Λευκάδας – Νικόπολη Πρέβεζας 62-58

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια που έχουν διεξαχθεί στα πρωταθλήματα μικρών ηλικιών η Δόξα Λευκάδας προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, αφού κατάφερε να επιβληθεί της Νικόπολης Πρέβεζας με σκορ 62-58. Το ματς ήταν συναρπαστικό σε όλη τη διάρκειά του, πράγμα που δείχνει και η διακύμανση του σκορ. Οι ομάδες συμβάδιζαν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και καμιά δε φαινόταν να μπορεί να πάρει μεγάλο προβάδισμα.

Η Δόξα κατάφερε για λίγο να προηγηθεί με διψήφια διαφορά τόσο στο πρώτο ημίχρονο (30-19) όσο και στο δεύτερο (55-42) αλλά και στις δυο περιπτώσεις η Νικόπολη κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Έτσι λοιπόν το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και εν μέρει στην ευστοχία των αθλητών της Δόξας στις ελεύθερες βολές στα τελευταία λεπτά. Η Δόξα φάνηκε να έχει περισσότερες λύσεις και να μη στηρίζεται σε 2 ή 3 παίχτες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο κλειστό της Βόνιτσας όπου διεξήχθη το παιχνίδι παρευρέθησαν περισσότερα από 100 άτομα, φίλοι και γονείς των παιδιών και από τις δυο ομάδες. Την ερχόμενη Κυριακή λοιπόν οι μικροί αθλητές της Δόξας θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή της Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. Ας ευχηθούμε οι μικροί μπασκετμπολίστες της Δόξας να φτάσουν στο στόχο τους και να κατακτήσουν τον τίτλο.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: (17-12)(35-32)(55-42)(62-58)
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Κόγκας Δ.): Σολδάτος Π., Ιωακειμίδης, Κατωπόδης, Κοψιδάς, Ροντογιάννης, Σολδατος Γ., Αραβανής, Κονιδάρης, Ζαβιτσάνος, Τσιριμπάσης, Βαγενάς.
Σ.Κ ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Λιόντος Θ.): Ζώης, Τζίμας, Ζήσης, Κοτσίνης, Μαγκλάρας, Λογοθέτης, Μπέλλος, Δόνος, Σπυράκος, Τσεκούρας, Μπακάλης, Πιστιόλας