Πάτησε κορυφή η Κατούνα. 0-2 στους Ίωνες.

Η Β’ κατηγορία φλέγεται από σήμερα το απόγευμα. Με το στραβοπάτημα του προτωπόρου στην Πάλαιρο και σε συνδυασμό με τη νίκη στον Άγιο Νικόλαο, η Κατούνα έπιασε στην κορυφή τον Ερμή Καναλίου, ενώ απομακρύνεται και από τους διώκτες της. Όλα τα αποτελέσματα ήρθαν βολικά, με τον Άγιο Πέτρο να χάνει στο Νυδρί και να υποδέχεται το Κανάλι ζητώντας τον άσσο -όσο ποτέ άλλοτε- την επόμενη αγωνιστική. Εφόσον βέβαια η Κατούνα κάνει το καθήκον της και νικήσει τον Οδυσσέα στο εντός έδρας παιγνίδι, ταξιδεύει τη μεθεπόμενη αγωνιστική στο Κανάλι για 2 αποτελέσματα. Ας μην πάμε τόσο μακριά όμως. Ας δούμε τι έγινε στο γήπεδο Κωνσταντίνος Οικονομίδης.

Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο, με τη βροχή να πέφτει δυνατά στα πρώτα λεπτά, Ίωνες και Κατούνα διασταύρωσαν τα ξίφη τους. Οι Ίωνες πλήρωσαν περισσότερο την απειρία τους στον επιθετικό τομέα, καθώς ενώ βγήκαν κάποιες φορές στα αντίπαλα καρέ, δεν κατόρθωσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Από την άλλη η Κατούνα, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο κάποια λάθη της στιγμής στην άμυνα των γηπεδούχων και τα μετουσίωσε σε γκολ. Σε ένα ματς με πολύ λίγες φάσεις κοντά στις δύο εστίες, με δυνατά μαρκαρίσματα και πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου, με ένα γκολ ανά ημίχρονο και ελλείψει Φώτη Μπάλτσα η Κατούνα στάθηκε πιο προσεκτική και πήρε το τρίποντο.

Αν και οι Ίωνες απείλησαν μόλις στο 12′ όταν ο Πατρίκιος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Καρφάκη αλλά πλάσαρε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων, η Κατούνα ήταν αυτή που πέτυχε το γκολ. Στο 22′ και έπειτα από αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Φωτεινός Β. κέρδισε τη μπάλα και με κοντινό σουτ νίκησε τον Χριστοδούλου γράφοντας το 0-1. Στη συνέχεια οι Ίωνες πίεσαν για την ισοφάριση και βρέθηκαν στην περιοχή με καλές προϋποθέσεις δυο φορές, αλλά ο Πατρίκιος την πρώτη καθυστέρησε και την δεύτερη έκανε μια πολύ αδύναμη κεφαλιά ώστε να ανησυχήσει τον Καρφάκη. Η Κατούνα απείλησε και λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Κρητικό να βγαίνει κατά μέτωπο αλλά τον Χριστοδούλου να διώχνει την μπάλα σε πρώτο χρόνο και τον Νιάφα Π. να απομακρύνει σε κόρνερ στη συνέχεια.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βγουν ανορθόδοξα στην επίθεση και τους αμυντικούς να έχουν πολλή αλλά και εύκολη δουλειά. Με τον Ζακυνθινό να τραβά επάνω του συνέχεια τους αμυντικούς, δόθηκε ευκαιρία στον Κρητικό για να κάνει παιγνίδι, να κινηθεί και να απειλήσει. Στο 55′ προειδοποίησε τον Χριστοδούλου με μια σέντρα σουτ από τα δεξιά, λίγο έξω από την περιοχή. Οι Ίωνες αν και έδειχναν να είναι καλύτεροι στο κέντρο ανά διαστήματα, μετά και την αποχώρηση του Θερμού από τραυματισμό στις αρχές του δευτέρου, δεν βρήκαν τις λύσεις που ζητούσαν στον επιθετικό τομέα. Στο 75ο λεπτό ο Κρητικός, μετά από κακή απομάκρυνση της μπάλας βρέθηκε και πάλι δεξιά και λίγο έξω από την περιοχή και με το αριστερό, έκανε ένα πλασαριστό σουτ προς την εστία των Ιώνων. Ο Χριστοδούλου αν και προσπάθησε, δεν κατάφερε να διώξει τη μπάλα και την είδε να καταλήγει στο τέρμα, δίπλα στο κάθετο δοκάρι.

Ίωνες(Φούντογλου)
Χριστοδούλου, Φυτόπουλος, Νιάφας Π, Παξινός(46’Χότζα), Νιάφας Κ(75’Τσούτσης), Καταγής, Κυριακίδης, Χριστοδούλου Σ, Φούντογλου, Πατρίκιος, Καραμπέτσος.

Κατούνα(Λογοθέτης)
Καρφάκης, Σέρβος, Πάντος, Λογοθέτης, Διγενής, Φωτεινός Π, Φωτεινός Β, Γουρζής(87’Μανωλίτσης), Κρητικός(87’Διγενής Δ), Ζακυνθινός, Θερμός(50Θεράπος).

1η Φεβρουαριου 151

Οι παίκτες της ομάδας της Κατούνας αφιέρωσαν αυτή τη νίκη στον φίλο και συμπαίκτη τους Παύλο Μπούτρη που ακόμα νοσηλεύεται…