Σπουδαία νίκη για τη ΔΟΞΑ. Παγκράτι – Δόξα 80-87

Πολύ σπουδαία νίκη κατέκτησε η Δόξα απέναντι στο μαχητικό Παγκράτι με σκορ 80-87. <Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου συνεχίζει στο δρόμο των επιτυχιών μετά τη νίκη επί του Ηρακλή και παραμένει μέσα στους στόχους της. Για την ομάδα τη Δόξας δεν αγωνίστηκε ο Αλέξης Κυρίτσης λόγω τραυματισμού.

Το παιχνίδι ήταν κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας για την ομάδα του Παγκρατίου, που ήταν και η δεύτερη φορά που τιμωρείται. Η Δόξα έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση και κέρδισε ένα κομβικό παιχνίδι, που σε διαφορετική περίπτωση θα την άφηνε εντελώς εκτός στόχων. Πήγε πολύ καλά προετοιμασμένη και διαβασμένη για το παιχνίδι αυτό. Μπήκε δυνατά απ’ την αρχή και πήρε και τα ηνία στο σκορ από νωρίς. Με τη δυνατή της άμυνα και με επιθετικό πλουραλισμό έδειξε ότι θα είναι αφεντικό στον αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 22-23 για τη Δόξα. Πολύ καλή απόδοση σ’ αυτό το σημείο του παιχνιδιού είχαν οι Κυριακόπουλος και Γαρμπής για τη Δόξα, που βοηθούσαν τόσο στην επίθεση ενώ ο Γαρμπής είχε και καλή παρουσία στην άμυνα. Επίσης καλός ήταν και ο Συμεωνίδης που πρόσφερε λύσεις κοντά στο καλάθι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η απόδοση της Δόξας ήταν ακόμα καλύτερη κι έτσι η διαφορά στο σκορ μεγάλωσε και έφτασε και σε διψήφιο αριθμό. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 35-48 υπέρ της δόξας

Η Δόξα δεν χαλάρωσε στο τρίτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να διατηρεί τη διαφορά στο σκορ σε κάθε προσπάθεια του Παγκρατίου να μειώσει. Με καλή λειτουργία κυρίως στο επιθετικό τομέα και με πρωταγωνιστές αυτή τη φορά τους σκλάβο και Αναγνωστόπουλο επέβαλε το ρυθμό της και σχετικά εύκολα διατηρούσε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Το Παγκράτι δεν είχε παρά να τα δώσει όλα για όλα στην τέταρτη περίοδο και να διεκδικήσει το παιχνίδι. Έκανε λοιπόν την τελευταία του προσπάθεια πιέζοντας στην άμυνα και προσπαθώντας να αλλάξει το ρυθμό του αγώνα. Κάπου εκεί μερικά λάθη των παιχτών της Δόξας (και μερικά φαλτσοσφυρίγματα ή και μη σφυρίγματα των διαιτητών) έδωσαν τη δυνατότητα να μειωθεί η διαφορά ακόμα και στους 3 πόντους (74-77). Μέχρι εκεί όμως αφού για μια ακόμη φορά φάνηκε η εμπειρία και η ετοιμότητα των παιχτών του Ζιάγκου κι έτσι η νίκη ήρθε πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Για την ομάδα της Δόξας διακρίθηκαν οι Κυριακόπουλος, Γαρμπής, Συμεωνίδης και Αναγνωστόπουλος ενώ για την ιστορική ομάδα του Παγκρατίου καλύτεροι ήταν οι Κουτρούλιας, Παπαντωνάκος και Χατζηνικόλας.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 80-87
Διαιτητές: Βαρδάλος – Μάλαμας – Κοντύλης
Δεκάλεπτα: 22-23, 35-48, 56-66, 80-87
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 4, Κοβάσεβιτς, Φωτεινάκης, Παππάς 8, Ψαρόπουλος 6 (5 ασ.), Παπαντωνάκος 11 (1), Ράπτης 11, Κουτρούλιας 19 (8/8 διπ.), Χατζηνικόλας 21 (5/7 τριπ.).
Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 13 (3/5 τριπ., 7 ασ.), Μάρτζος 4, Χίμπερτ 2, Αποστολίδης 15 (1 τριπ., 5 ασ.), Βαγενάς 2, Καραδολάμης 4, Συμεωνίδης 16 (8/11 διπ., 6 ριμπ.), Αναγνωστόπουλος 11 (2/2 τριπ., 6 ριμπ.), Σκλάβος 15 (3/5 τριπ., 8 ριμπ.), Γαρμπής 5 (1), Γεωργάκης, Αργυρός.