Οδυσσέας Νυδριού: Πολύτιμη νίκη κόντρα στον Εθνικό Φιλιππιάδας

Ο Οδυσσέας πήρε τη νίκη κόντρα στον Εθνικό Φιλιππιάδας με 3-1 στο Νυδρί για την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας. Το πρώτο και το τελευταίο δεκάλεπτο, ειδικά το τελευταίο, ήταν η ιστορία όλου του ματς, με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζονται για ένα ακόμη παιχνίδι χωρίς αλλαγή, λόγω των πολλών προβλημάτων που έχουν αυτή την περίοδο.

Στο 8ο λεπτό, ο Καρελής με ατομική βρίσκει ωραία το Σάββα Γαζή μόνο του και με πλασέ έκανε το 1-0 για τον Οδυσσέα Νυδριού που ήταν και σκορ ημιχρόνου, καθώς καμιά προσπάθεια και από τις δύο πλευρές, δεν αξιοποιήθηκε στην τελική προσπάθεια.

Στην επανάληψη, μεγάλη φάση είχαμε για τον Οδυσσέα στο 70΄ με τον Γαζή Νίκο να δίνει στον σκόρερ, αλλά ο Σάββας Γαζής, αυτή τη φορά δε κατάφερε να νικήσει το Βαρέλη.

Και μπαίνουμε το τελευταίο δεκάλεπτο, που έγιναν όλα. Αρχικά, ο  Εθνικός Φιλιππιάδας  ισοφάρισε στο 85΄ με σουτ του Τσιάπι, που εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα που έγινε προς τα αριστερά και “πάγωσε” προς στιγμή τους γηπεδούχους, Όμως στο 87΄ ο Καταγής με κεφαλιά έκανε το 2-1 για τον Οδυσσέα Νυδριού σε σέντρα του Ζάτσε και λάθος εκτίμηση του Βαρέλη. Στο 90΄ ο Ζάτσε διαμόρφωσε το τελικό 3-1, με ωραίο χτύπημα φάουλ.

Στο 88΄ ο Εθνικός έμεινε με δέκα παίκτες καθώς υποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Λύτος.

Διαιτητής: Ρούσος Βοηθοί: Νάστος – Παναγιωτόπουλος

Οδυσσέας Νυδριού (Χρήστος Βάννας):Πολίτης, Θειακός, Ρεκατσίνας, Καταγής, Βάννας, Γαζής Ν., Βουλγαρίδης (50΄ Βρεττός), Γαζής Σ. (80΄ Σκέμπης), Καρελής, Ζάτσε (90΄ Rrapaj).

Εθνικός Φιλιππιάδας (Δημήτρης Μπαλάφας): Βαρέλης, Πάνου, Χούσος, Τσιάπι, Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος, Δερβίλης, Ιωάννου, Λύτος, Κακιώνης, Λάκκας.

πηγή: lefkadasportnews.gr