ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ο Παναθηναικός το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό

Ο Παναθηναίκός είναι η πρώτη ομάδα που παίρνει το εισιτήριο για τον 17ο τελικό κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επικράτησε με  67-66 του Αθηναϊκού, σε ένα αγχωτικό φινάλε αν και στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιγνιδιού βρισκόταν μπροστά στο σκορ έως και 13 πόντους.  Ο Αθηναϊκός που δεν αφησε σε καμιά περίπτωση το ματς κατάφερε στο τέταρτο δεκάλεπτο να μειώσει και να διεκδικήσει τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα, με την Κεχαγιά να αστοχεί σε σουτ 3 πόντων λίγο πρι την εκπνοή.

Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει πρώτος τον προσανατολισμό του και να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα που στο 5′ είχε φτάσει στο 9-2. Ο Αθηναϊκός αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 11-7. Αντίδραση που όμως δεν ήταν ανάλογη στη συνέχεια, καθώς ο Παναθηναϊκός επανήλθε και έφερε το ματς στο 18-11 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Το ίδιο σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναικό να διατηρεί το προβάδισμα σε ικανοποιητικά επίπεδα για τον ίδιο, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει. 26-17 στις αρχές που στη συνέχεια και μετά από ξέσπασμα του Αθηναϊκού το σκορ έφτασε στο 29-25, 3λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το ημίχρονο έκλεισει με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 39-29.

Γρήγορος ο ρυθμός του παιγνιδιού προς στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες  να πάιζουν ανοιχτό παιγνίδι, χωρίς φάουλ με πολλά λάθη και απανωτές αντεπιθέσεις.  Ο Παναθηναϊκός έδειξε να ελέγχει την κατάσταση κρατώντας τη διαφορά στο +10 για τη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου μέρους. Το σκορ κυμάνθηκε στο 43-29 στις αρχές, 45-33 στα μισά και 53-43 στο τέλος.

Τέταρτη περίοδο και η μεγάλη ανάκαμψη του Αθηναϊκού έγινε πραγματικότητα καθώς με ένα τρίποντο της Σπαθάρη στα μισά του δεκαλέπτου έφεραν τη διαφορά στους -3, προαναγγέλοντας συγκλονιστικό φινάλε. Ο Παναθηναϊκός έδειξε να αντιμετωπίζει προβλήματα με τις ψηλές να είναι φορτωμένες με φάουλ και την Αλμπάνιεζ να κάνει ότι μπορεί για να κρατήσει την ομάδα της μπροστά.

Ο Αθηναϊκός συνέχισε να σκοράρει από τα 7,25 φτάνοντας το ματς στο 63-60 στη συνέχεια και μειώνοντας σε 64-63 1′ και 20” πριν το τέλος. Η τύχη ήταν με τον Παναθηναϊκό στο φινάλε, καθώς στο πιο κρίσιμο σουτ της αναμέτρησης η Κεχαγιά η οποία ήταν το Α και το Ω για τον Αθηναϊκό αστόχησε σε σουτ 3 πόντων. Τελικό σκορ 67-66 και πρόκριση για τον Παναθηναϊκό σε ένα σπουδαίο ματς και μια μεγάλη εμφάνιση και για τις δυο ομάδες.