Νικήτρια φεύγει από το Βορρά η ΔΟΞΑ

Φίλιππος Βέροιας – Δόξα Λευκάδας 63-69

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου  επιβλήθηκε με 69-63 του Φίλιππου Βέροιας

Μια νίκη που την ήθελε πολύ κατάφερε να πάρει η ομάδα της Δόξα Λευκάδας  εκτός έδρας με αντίπαλο το Φίλιππο Βέροιας.

Επανέρχεται έτσι στις νίκες μετά το άτυχο αποτέλεσμα στη Λιβαδειά και παραμένει στο κυνήγι της δεύτερης θέσης της βαθμολογίας. Το παιχνίδι ήταν εξαρχής δύσκολο για τη Δόξα. Προέρχονταν από μια ήττα εκτός έδρας από τη Λιβαδειά, που την άφησε πίσω σε σχέση με τους στόχους της. Εκτός αυτού, ο Φίλιππος έπαιζε ένα από τα τελευταία του χαρτιά στην υπόθεση παραμονής στην κατηγορία.

Η Δόξα κατάφερε να πάρει ένα γρήγορο προβάδισμα και να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους (2-7) αλλά για πολύ λίγο, καθώς ο Φίλιππος ανέκαμψε γρήγορα και προηγήθηκε στο σκορ (10-8). Από κει κι έπειτα το ματς ήταν πολύ κλειστό και το προβάδισμα άλλαζε συχνά κάτοχο.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με σκορ 17-17. Ίδιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο με τη Δόξα να έχει σε πολύ καλή μέρα τον Κυρίτση και να σκοράρει αρκετά. Όπως το σκορ δε ξέφυγε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Η Δόξα προηγήθηκε μεν αλλά με πολύ μικρές διαφορές (23-24 στο 14′, 26-28 στο 18′). Ένα ματς πολύ δυνατό, με πολύ δυνατές και σκληρές άμυνες και σαν αποτέλεσμα ήταν το σκορ να μένει σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά. Ο Φίλιππος συνέχισε να παίζει δυνατά και να παλεύει. Η Δόξα και πάλι με καλύτερους τους Κυρίτση, Σκλάβο και Αποστολίδη ανταποκρινόταν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Το σκορ όμως ερχόταν με δυσκολία και για τις δυο ομάδες. Χαρακτηριστικό του τρίτου δεκαλέπτου οι πολλές ισοπαλίες στο σκορ, πράγμα που δείχνει πόσο πολύ ήθελαν και οι δυο ομάδες το παιχνίδι (37-37 στο 22′, 40-40 στο 24′, 44-44 στο 28). Πολύ μικρό το προβάδισμα της Δόξας με 44-46. Το τελευταίο δεκάλεπτο φαινόταν ότι θα ήταν μια μεγάλη μάχη. Στο ίδιο μοτίβο οι ομάδες πάλευαν για το παραμικρό. Ένα σουτ, ένα ρημπάουντ, ένα κλέψιμο .

Η Δόξα πήρε και πάλι ένα μικρό προβάδισμα 5 λεπτά πριν τη λήξη με 51-55. Ο Φίλιππος όμως δεν παράτησε τη μάχη και μείωσε ξανά το σκορ σε 55-56 ενώ λίγο αργότερα σε 57-59, 3 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Κάπου εκεί η εμπειρία των παιχτών της δόξας έκανε άλλη μια φορά τη διαφορά στο παιχνίδι. Με 4 συνεχόμενους πόντους πήρε προβάδισμα 6 πόντων στο σκορ και έδειξε να παίρνει μια σημαντική αλλά και πολύ δύσκολη νίκη. Οι παίχτες της Βέροιας μείωσαν ξανά σε 61-63 αλλά μέχρι εκεί. Με ψυχραιμία στις βολές (Κυρίτσης) η Δόξα πήρε μια νίκη που την ξαναβάζει στο δρόμο των επιτυχιών. Τελικό σκορ 63-69.

Πολύτιμη νίκη για τη Δόξα που όχι μόνο την επαναφέρει στα νικηφόρα αποτελέσματα αλλά της δίνει αυτοπεποίθηση για το πολύ δύσκολο ματς που ακολουθεί στη Λευκάδα με την ομάδα του Λαυρίου. Πολύ δύσκολο ματς αφού το Λαύριο εμφανίζεται ως πολύ μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της δεύτερης θέσης της βαθμολογίας.