Νίκη Τηλυκράτη έναντι Πρέβεζας με 2-0 και φοβερή εμφάνιση από τους κυανέρυθρους.

του Αλέξη Πανταζή

Μεγάλος νικητής του ντέρμπυ αναδείχτηκε ο Τηλυκράτης που με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος καθάρισε το παιγνίδι και συνεχίζει να κρατά επαφή με την κορυφή, καθώς βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς πίσω. Από την άλλη ο ΠΣ Πρέβεζα χάνει έδαφος και ήδη νιώθει πίσω του την ανάσα του Απόλλωνα Πάργας.

Αγωνιστικά η ομάδα της Λευκάδας ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, με μοναδική εξαίρεση ένα δεκαπεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Τηλυκράτης βρισκόταν με 1-0 μπροστά και οι φιλοξενούμενοι έψαχναν την ισοφάριση. Το γκολ του Μακρυγιάννη όμως ήρθε σαν γροθιά στο στομάχι του ΠΣ Πρέβεζα που από ‘κει και πέρα δεν κατάφερε να πατήσει ούτε καν την περιοχή.

Αναγνωριστικό το παιγνίδι στις αρχές, με τις δύο ομάδες να μετρούν τον αντίπαλο και τη μπάλα να κυκλοφορεί στον χώρο του κέντρου. Ο Τηλυκράτης απείλησε πρώτος με σουτ εκτός περιοχής του Μακρυγιάννη στο 15’ και στο 16’ χωρίς όμως να γίνεται ιδιαίτερα απειλητικός για την εστία του Κότση. Απάντηση από τους φιλοξενούμενους με τον ίδιο τρόπο 2 λεπτά μετά, εύκολα ο Σκιαδάς.

Η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο για τους γηπεδούχους ήρθε στο 35’ όταν ο Μακρυγιάννης βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά σταμάτησε προς στιγμήν βλέποντας τον επόπτη γραμμών να τον υποδεικνύει σε θέση οφ σάιντ. Με το διαιτητή να παίρνει τη φάση επάνω του και να λέει παίζετε, ο Μακρυγιάννης προσπάθησε να πλασάρει αλλά ο Κότσης που δεν πτοήθηκε από σημαίες, έπεσε στα πόδια του και απεσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του.

Η Πρέβεζα ανησύχησε τους Λευκαδίτες στο 37’ όταν ο Σκιαδάς μπλόκαρε σε δύο χρόνους  ένα πολύ δυνατό σουτ του Πάσχου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Μακρυγιάννη να απειλεί και πάλι στο 51’ με κοντινό σουτ στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά τον Κότση να κλείνει πολύ σωστά τη γωνία του.

Λίγο μετά, στο 55’, ο Καταγής θα ψάξει με ωραία μπαλιά τον Περιστέρη, αυτός θα βρεθεί στη γωνία της μικρής περιοχής με πλάτη στο τέρμα, θα κατεβάσει και θα σπάσει το κορμί του στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στη συνέχεια ο ΠΣ Πρέβεζα βρισκόμενος με την πλάτη στον τοίχο θα πιέσει, θα πάρει μέτρα αναζητώντας την ισοφάριση και θα απειλήσει με δυνατό σουτ του Δημουλιά που θα ελέγξει ο Σκιαδάς, στο 62’, όπως και στο 66΄σε σουτ του Κούτσικου που θα αποκρούσει και θα διώξουν οι αμυντικοι.

Στο 72΄ο Μακρυγιάννης που τόσο έψαξε το γκολ στη συνάντηση αλλά στάθηκε άτυχος μέχρι εκείνη την ώρα, θα βγει από αριστερά μετά από μπαλιά του Λούζι, θα συγκλίνει και φέρνοντας τη μπάλα στο δεξί θα πλασάρει τον Κότση για το 2-0, βάζοντας τη σφραγίδα του και κλείνοντας τον φάκελο ντέρμπυ εκεί.

Κάποια μακρινά σουτ του Δημουλιά στη συνέχεια δεν έγιναν ιδιαίτερα απειλητικά.