Νίκη Λευκάδας: Ήττα με 62-65 από τον Παναθηναϊκό στο κύπελλο

Παθιασμένη εμφάνιση και ανατροπή από το -10, η οποία όμως δεν ολοκληρώθηκε για την ομάδα μας, που ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στον νοκ-άουτ αγώνα για τη Β’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδος με σκορ 62-65.

Η Νίκη Λευκάδας ξεκίνησε καλύτερα, όμως ένα σερί 13-0 των «πρασίνων», ήταν καταλυτικό ώστε να πάρουν το προβάδισμα με δέκα πόντους στις αρχές της τρίτης περίοδου (35-45). Τα κορίτσια μας δεν τα παράτησαν και κάνοντας και αυτές το δικό τους σερί πέρασαν μπροστά με 52-51 και 61-60 λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού. Όμως η αστοχία στα δίποντα (μόλις 29%) ήταν καθοριστική και δεν επέτρεψε στην ομάδα μας να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά, ενώ η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στην πολύτιμοτερη αθλήτριά μας – βάσει στατιστικής αξιολόγησης – Πανούση, ώστε να στείλει το ματς στην παράταση στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Συγχαρητήρια σε όλο το τιμ για την εκ των πραγμάτων εκπληκτική προσπάθεια!!!

Δεκάλεπτα: 22-15, 32-38, 47-51, 62-65

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας-Ζαβιτσάνος): Πανούση 18, Πολυμένη 6, Παπαμιχαήλ, Μαρούντα, Μπεσάρντ 16, Αντομάκο 18, Τσέσλεκ 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Κοίλια, Μούλη 8, Πιούλινς 10, Καλαμπάκου 9, Καρακασίδου 2, Δίελα, Μακέι 19, Τένσταλ 17

Πηγή: lefkadasportnews.gr