Μεγάλη νίκη με ανατροπή ο Τηλυκράτης (φωτο)

Με Τσόφλιο και Θώδη κατάφερε να πάρει την δύσκολη νίκη ο Τηλυκράτης κόντρα στον ΑΕ Μεσολογγίου στο “Πλάτωνας Γληγόρης” στην Λευκάδα . Αν και με δυσκολία οι παίχτες του Τηλυκράτη το πίστεψαν και κατάφεραν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή καθώς από το 18ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν  με τον πρώην Γεωργούση με πέναλτι.

Στο πρώτο ημίχρονο τα παιδιά του Στεφανίδη κατάφεραν να δημιουργήσουν ωραίο ποδόσφαιρο κατοχής χωρίς όμως να έχει κάποια τελική φάση για γκολ. Στο 18ο λεπτό ο Γεωργούσης ξεγέλασε εύκολα τον Καταγή Σ.  πέφτοντας στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα,ψύχραιμος  ευστόχησε και έβαλε την ομάδα μπροστά για το 0-1 χωρίς όμως να πανηγυρίσει το γκολ του. Πρώτη σοβαρή απειλή από τον Τηλυκράτη  ήρθε στο 36ο λεπτό όταν ο Τσέλα βρήκε τον Τσόφλιο στην περιοχή αλλά ο επιυετικός δεν κατάφερε να βάλει την μπάλα στα δίχτυα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Τσόφλιος με φοβερή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 . Μετά το γκολ οι δυο ομάδες έπαιζαν ανοιχτό ποδόσφαιρο με αρκετές φάσεις διασκεδάζοντας του υποστηρικτές τους στην κερκίδα.

Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου πάνω στην διεκδίκηση της μπάλας  ο Καταγής Γ. και ο Κων/νος Παναγιωτόπουλος έπειτα από σύγκρουση μεταξύ τους, δέχθηκαν χτυπήματα στο κεφάλι με τον νεαρό της φιλοξενούμενης ομάδας να χάνει τις αισθήσεις του για λίγο και  στη συνέχεια μεταφέρθηκε  στο Νοσοκομείο με ασθενοφόρο.

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, καθώς στο 86΄με αντεπίθεση ο 20χρονος  Γράβαλος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Παναγιωτίδη αλλά ο τερματοφύλακας του Τηλυκράτη κράτησε την ομάδα του όρθια και απέκρουσε το σουτ του επιθετικού. Ξανά οι φιλοξενούμενοι στο 89΄αυτή τη φορά με τον Γεωργούση που ξέφυγε στην κόντρα από τον Κολοβό βρέθηκε μόνος του με τον Παναγιωτίδη αλλά για ακόμη μια φορά ο τερματοφύλακας έκανε το θαύματα του με διπλή απόκρουση.

Μετά από τις χαμένες ευκαιρίες μια σέντρα στην περιοχή από τον Φράγκο έφτασε τον Θώδη ο οποίος με κοντινή  κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 ολοκληρώνοντας την φοβερή ανατροπή που έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

MVP του αγώνα: Παναγιωτίδης Π.

Διαιτητής: Νικόπουλος Π.

Βοηθοί: Μιχαλάς – Σερίφης

Τηλυκράτης (Μάρκος Στεφανίδης): Παναγιωτίδης, Μπελεβώνης, Καταγής Σ., Θώδης, Κολοβός, Τόσκα, Τσέλαι(90+ Μπαλί), Περιστέρης, Τσόφλιος, Καταγής Γ.(Ντόβας), Μαστραντωνάκης (46΄Φράγκος)

ΑΕ Μεσολογγίου(Χρήστος Βασιλείου): Μανιάτης, Πασπαλιάρης, Παναγιωτόπουλος Κ.(Τραυμ.), Παναγιωτόπουλος Π.(87΄Παλιάτσας), Ντζιμάνης, Σωτηρόπουλος, Πιστιόλης(85′ Κολοβάσης),Λίτσος,  Γεωργούσης,  Κοντομήτσος, Χαλπερ Τζρ(35΄ Γράβαλος).

Φώτο: Ρ.Εμιλιάνο