Μεγάλη νίκη για τη Δόξα

Η Δόξα Λευκάδας ζευγάρωσε τις νίκες της στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας, πετυχαίνοντας μια σημαντική νίκη επί του Α.Ο. Παγκρατίου με 93-84 .. μετά από τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Ηρακλή την περασμένη εβδομάδα, συνέχισε τις επιτυχίες με άλλη μια σπουδαία νίκη ..

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά θεαματικό .. και οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν σε υψηλό ρυθμό, πράγμα που φαίνεται και από το υψηλό τελικό σκορ ..

Η Δόξα ξεκίνησε δυνατά με αρκετά πιεστική άμυνα και γρήγορο παιχνίδι με αποτέλεσμα να προηγηθεί γρήγορα στο σκορ, ακόμη και με διψήφια διαφορά πόντων (24-12 και 31-14) .. Κορυφαίος μέχρι τότε ήταν ο Αναγνωστόπουλος .. Το παιχνίδι κύλησε με την ίδια μορφή μέχρι και το ημίχρονο όπου το σκορ ήταν 50-40

Στο δεύτερο ημίχρονο το Παγκράτι προσπάθησε με την πιεστική του άμυνα σε όλο το γήπεδο να αλλάξει τις ισορροπίες του παιχνιδιού .. Μέχρι ενός σημείου τα κατάφερε και ψαλίδισε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό .. ενώ λίγο αργότερα μετά από μερικά λάθη των παιχτών της Λευκάδας (κυρίως λογω έλλειψης συγκέντρωσης) το παιχνίδι ήταν ισόπαλο (72-72)και τα πράγματα έδειχναν να δυσκολεύουν για τη Λευκάδα .. Εκεί μίλησε η εμπειρία και η ψυχραιμία των πιο έμπειρων παιχτών και η Δόξα πήρε μια δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη ..

Στο ματς ξεχώρισαν για τη Λευκάδα οι Αναγνωστόπουλος, Κυριακόπουλος, Σκλάβος και Hibbert ..
Αξίζει να σημειωθεί ότι στο κλειστό της Λευκάδας βρέθηκε αρκετός κόσμος, δείχνοντας έτσι ότι στηρίζει την προσπάθεια της ομάδας