Με Περιστέρη στο τιμόνι ο Τηλυκράτης.

Νίκη για τον Τηλυκράτη στο Πλάτωνας Γρηγόρης απέναντι στη Σινώπη με τους γηπεδούχους να περιτριγυρίζουν το θύμα τους για ολόκληρα 50 λεπτά. Η Θύελλα Σινώπης που ταμπουρώθηκε κυριολεκτικά στην άμυνά της, με μοναδικούς προσανατολισμούς την αμυντική της λειτουργία και την καταστροφή του παιγνιδιού του αντιπαλου, αντιστάθηκε σθεναρά μέχρι και το πεντηκοστό τρίτο λεπτό, όταν και ο Περιστέρης έδωσε τη λύση. Ο μικρός μάγος για άλλη μια φορά έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης κατάφερε να πετύχει το χατ τρικ και να ανεβάσει το τελικό σκορ στο 4-0.

Όπως έχουμε πει και πάλι, ο Τηλυκράτης θα αντιμετωπίζει αυτό το πράγμα σε κάθε παιγνίδι σχεδόν και δεν έχει παρά να συνηθίσει. Το πρωτάθλημα που είναι και ο τελικός στόχος, περνάει από τις κλειστές άμυνες, και καλά θα κάνει να έχει πολλά εξαρτήματα “διάρρηξης” σε κάθε αναμέτρηση. Μέχρι τώρα τα καταφέρνει μια χαρά αν και του κοστίζει λίγο χρόνο να έρθει επιθυμητό αποτέλεσμα. Αυτό θα διορθωθεί στη συνέχεια όπως πιστεύει και ο κάθε αγνός φίλαθλος.

Υπάρχει όμως και το αρνητικό της συνάντησης, με τον Δημουλιά να αποχωρεί λόγω τραυματισμού, αλλά και τον Γιώργο Ορφανό να ζητά αντικατάσταση λίγα μόλις λεπτά πριν την έναρξη, καθώς ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις στην προθέρμανση.

Στα του αγώνος, ο Τηλυκράτης είχε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια, χωρίς όμως να μπορεί να βρει κάποιο κενό στη διπλής ζώνης άμυνα της Θύελλας Σινώπης. Οι γηπεδούχοι το μόνο που είχαν να παρουσιάσουν στο πρώτο μέρος εκτός από ακατάσχετη κυκλοφορία της μπάλας, ήταν κάποιες στιγμές με Περιστέρη και Καλογερή να μην μπορούν να τις μετουσιώσουν σε κάτι “χειροπιαστό”.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ήταν διαφορετικά και η κούραση είχε αρχίσει να γίνεται ορατή στο στρατόπεδο των αντιπάλων. Ο Καταγής Σ. σε μια σέντρα σουτ στο 49′ είδε τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι της εστίας του Παναγιωτίδη. Λίγα λεπτά μετά ο Περιστέρης βρισκόμενος στη γραμμή της αντίπαλης εστίας έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από πάσα του Δημουλιά ανοίγοντας το σκορ, γεγονός που εξόργισε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ζήτησαν επίμονα να καταλογισθεί ως οφ σάιντ. Πράγμα που δεν έγινε.

Όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, το όλο οικοδόμημα της άμυνας των φιλοξενουμένων που έχτισαν λιθαράκι λιθαράκι, λεπτό προς λεπτό κατά τη διάρκεια του μέχρι τώρα αγώνα, κατέρρευσε εν ριπή οφθαλμού.  Ο Καλογερής δυο λεπτά μετά σούταρε για το 2-0, ενω ο Περιστέρης σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με ωραίο σκάψιμο απέναντι στον Παναγιωτίδη.

Βγαίνοντας από το καβούκι της η Σινώπη είδε πως μπορεί και να αναπτυχθεί στο παιγνίδι, μιας και τα πράγματα είχαν χαλαρώσει μετά και την επίτευξη του τρίτου τέρματος. Έτσι, φτάνοντας στο 65′ η Θύελλα βρέθηκε μπροστά με επιθετική αιχμή τον Σπυράκο, αλλά ο Σκιαδάς δεν του άφησε πολλά περιθώρια, κρατώντας μέχρι τώρα, σε δυο ματς δηλαδή, ανέπαφη την εστία του.

Το τελικό 4-0 έγραψε και πάλι ο  Περιστέρης στο 87ο λεπτό, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη έναντι της Σινώπης και πετυχαίνοντας το πρώτο του χατ τρικ για φέτος.

Διαιτητής: Γκούμας

Βοηθοί: Λαφαζάνης, Λαζάρου

Τηλυκράτης Λευκάδας: Σκιαδάς, Θειακός(61΄ Γεωργάκης), Καταγής Σπ., Καταγής Λ., Ιασωνίδης, Μπουρδούβαλης, Κτενάς, Δημουλιάς(69΄ Πολίτης), Περιστέρης, Ιασωνίδης, Καλογερής, Σταύρου(67΄ Σάντας)

Θύελλα Σινώπης: Παναγιωτίδης, Καρίπογλου, Αηδόνης(77΄ Βασιλειάδης Ν.), Παπαδόπουλος Ι., Μιχαηλίδης, Παπαδόπουλος Ι., Φούντογλου Ν., Φούντογλου Δ., Μισούζης(60΄ Ιορδανίδης), Βασιλειάδης Λ.(72΄ Παπάζογλου), Σπυράκος