ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Κυπελλούχος ο Τηλυκράτης: 3-0 τον Πανλευκάδιο – Νικητής στο γήπεδο και στις «αξίες» ζωής

Σε έναν τελικό που θα μείνει στην ιστορία αξέχαστο κυρίως για το έντονο φορτισμένο κλίμα ο Τηλυκράτης και Πανλευκάδιος εκτός από το ποδόσφαιρο δίδαξαν και το πραγματικό νόημα της ζωής.

Σε ένα γήπεδο γεμάτο κόσμο  το ποδόσφαιρο ένωσε τις δυο ομάδες της Λευκάδας να μάχονται για το κύπελλο που τελικά νικητής βγήκε η ομάδα του Μαγκαφίνη δείχνοντας την τεράστια ποιότητα των παιχτών και την καλή δουλειά που έχει κάνει ο ίδιος από την πρώτη ημέρα που ανέλαβε την ομάδα του Τηλυκράτη.

Πολύ καλή εμφάνιση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο έκανε και η ομάδα του Πανλευκάδιου με τον Γιώργο Κατηφόρη στο «τιμόνι». Τεράστια επιτυχία για την ομάδα του Πανλευκάδιου η φετινή πορεία φτάνοντας στον μεγάλο τελικό.

Αυτό δείχνει την δύναμη που έχει η Λευκάδα στο ποδόσφαιρο και όχι μόνο.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δυο ομάδες τα μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι. Την πρώτη καλή ευκαιρία την είχε ο Πανλευκάδιος με τον Γαζή που δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0 . Παρά τις πολλές μάχες που έδιναν οι παίχτες των δυο ομάδων το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τηλυκράτης μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 51ο λεπτό ο πρώην Πανλευκάδιος Αλέξανδρος Κολοβός με κεφαλιά έκανε το 1-0 αφιερώνοντας το γκολ στον Άγγελο Δημητρίου.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γεωργούσης με φοβερό σουτ στην γωνία του Λιάσκου σημείωσε το 2-0. Μετά το δεύτερο γκολ ο Πανλευκάδιος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και στο 71’ ο «killer» του Τηλυκράτη έγραψε το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Έτσι το κύπελλο ανήκει στον Τηλυκράτη που τον αφιέρωσαν στην οικογένεια Δημητρίου.