ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Κέρδισε η ΔΟΞΑ τους Μαχητές Πεύκων

Δόξα Λευκάδας – Μαχητές Πεύκων 74-57

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες για τη Δόξα αφού, μετά τη νίκη επί του Φάρου και την (εκτός έδρας) νίκη επί του Προμηθέα, κατάφερε να επιβληθεί και των Πεύκων, ανεβαίνοντας ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία. Η Δόξα ξεκίνησε το παιχνίδι μουδιασμένα και δεν έδειξε την απαιτούμενη συγκέντρωση. Η άμυνά της δεν λειτουργούσε και ως αποτέλεσμα αυτού ήταν το δεκάλεπτο να τελειώσει με 22-20. Το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Καρύδας και ο Τσαλδάρης για τη Δόξα ήταν οι κύριοι εκφραστές στην επίθεση για την ομάδα του Τακιανού. Όμως και η ομάδα των Πεύκων βρήκε πολλές λύσεις τόσο από τον Θορνστέινσον όσο και από τον Γραβά. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 38-34.

doxa4

Στην επανάληψη όμως η Δόξα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της. Αύξησε την πίεση στην άμυνά της και κατάφερε να κουράσει και να αποσυντονίσει τη φιλοξενούμενη ομάδα, έχοντας περισσότερες λύσεις. Η διαφορά στο σκορ άρχισε να ανοίγει (τέλος τρίτου δεκαλέπτου 57-47) και το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπικής διαδικασίας.

Τελικό σκορ 74-57, νίκη η οποία με συνδυασμούς αποτελεσμάτων μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας των αγώνων μπορεί να δώσει στη Δόξα το δικαίωμα να ελπίζει σε καλύτερο πλασάρισμα εν όψει playoff. Καλύτεροι για τη Δόξα οι Τσαλδάρης, Κανονίδης και Καρύδας ενώ από την ομάδα των Πεύκων διακρίθηκαν οι Θορνστέινσον, Γραβάς και Μάρουσιτς.