Και συνεχίζει…

Μια  ακόμη  νίκη πέτυχε η Νίκη Λευκάδος σήμερα με αντίπαλο την Πυλαία στο κλειστό της πόλης. Μια νίκη που την κρατά στη μοναξιά της κορυφής μεχρι να τελειώσει το πρωταθλημα και εφόσον όλα πάνε καλά, να στεφθεί πρωταθλητρια.

Η ομάδα της Πυλαιας  έδειξε πολύ καλά στοιχεία σε όλη τη διάρκεια του ματς, σε όλους τους τομείς καθώς κράτησαν σε υψηλά τους πόντους τους και κυνήγησαν το σκορ πολύ αποτελεσματικά. Μέχρι βέβαια το τρίτο δεκάλεπτο που όπως πάντα η Νίκη κάνει την έκρηξη. Από ‘κει και πέρα το μόνο που εμενε ήταν να δούμε το τελικό αποτέλεσμα.

Με κορυφαίες τη Μοσχοπούλου και τη Χαιριστιανίδου η οποίες έδωσαν πάρα πολλές ανάσες επιθετικά, την ώρα που η διαφορά ήταν σε χαμηλά επίπεδα και η Πυλαία έδειχνε πολύ σκληρή για να παραδώσει το ματς, και με το Νικο Δουβίτσα να δοκιμάζει διάφορα σχήματα στο παιγνίδι, η Νίκη με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας κατάφερε να βρει τις απαντήσεις στις γρήγορες επιστροφές των αντιπάλων και να φτάσει για άλλη μια φορά σε υψηλό σκορ.

Η Πυλαία πήρε ένα μικρό προβάδισμα στην εναρξη το οποίο όμως κάλυψαν γρήγορα τα κορίτσια, φτάνοντας στο πεντάλεπτο στο 17-10. Στη συνέχεια και ενώ η Νίκη έβρισκε χώρους για σουτ, η αστοχία έδωσε την ευκαιρία στις αντιπάλους να πλησιάσουν στο 18-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το δευτερο  δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 7-2 της Νίκης δίνοντας στην ομάδα μια διαφορά, που αν και έφτασε κοντά στο να τη μειώσει στο καλάθι, τα κορίτσια έδειξαν χαρακτήρα και με τη Μοσχοπούλου να δινει ανάσες τριών πόντων, έφεραν τη διαφορά στο ημίχρονο, στο +7 και στο 40-33.

Το τρίτο δεκαλεπτο ήταν φωτιά. Με άμυνα που τσακίζει και με βολές κατά ριπάς στην έναρξη, η Νίκη ανέβασε τη διαφορά στο +16 στα μισά της περιόδου. Συνεχίζοντας κατ’ αυτόν τον τρόπο, το τέλος της τρίτης περιόδου έληξε 62-43. Το τέταρτο μέρος ο Νίκος Δουβίτσας έριξε στο παρκέ όλες τις αθλήτριες της Νίκης που τα πήγανε πολύ καλά και ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 86-57.