ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Καρδιοχτύπησε στο τέλος…

Ο Τηλυκράτης αν και είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του παιγνιδιού και προηγήθηκε με 0-2, στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο έπεσε και έδωσε την ευκαιρία στον Λούρο να μειώσει, ενώ χάθηκαν ευκαιρίες από τους γηπεδούχους ακόμα και για την ισοφάριση. Τέλος καλό όμως, όλα καλά. Ο Τηλυκράτης έμεινε όρθιος και στο Λούρο, πήρε το ζητούμενο και το μόνο που μένει είναι το διπλό στην έδρα του Σύβρου. Βέβαια όπως εξελίσσονται τα πράγματα, με την ομάδα του Σύβρου να βλέπει την ενδέκατη θέση μπροστά του, σίγουρα θ’ απλώσει το χέρι για να τη φτάσει και να αποφύγει τα μπαράζ. Μέχρι τότε όμως έχουμε καιρό.

Μόλις στο 8ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με σουτ του Κτενά έξω από την περιοχή, έπειτα από μια μικρή πολιορκία στα καρέ του Μαλαμη. Ο Θρίαμβος Λούρου απείλησε στο 20′ με ένα σουτ του Ράπτη που όμως πέρασε ψηλά άουτ. Στο 32′ ο Καλογερής εκτέλεσε φάουλ, όμως ο τερματοφύλακας του Λούρου έπεσε σωστά και απομάκρυνε. Ο Τηλυκράτης που είχε καλές προϋποθέσεις για να βγει στην επίθεση σε αρκετές ακόμα φάσεις, βρήκε απέναντί του την πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων και δεν μπόρεσε σε καμία άλλη περίπτωση στο πρώτο μέρος να απειλήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 62ο λεπτό, έπειτα από όμορφο συνδυασμό Καλογερή-Περιστέρη, ο Περιστέρης βγήκε από δεξιά, έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που κινούνταν ο Μακρυγιάννης, ο οποίος με ένα άπιαστο πλασέ, άφησε τον Μαλαμή όρθιο και έδωσε προβάδισμα 2 τερμάτων στην ομάδα του.

Ο Θρίαμβος Λούρου μετά και το 2ο γκολ έδειξε να συνέρχεται για τα καλά και πέρασε φουλ στην αντεπίθεση. Στο 70′ ο Νίκου εκτέλεσε φάουλ με τη μπάλα να σταματά στη συμβολή των δοκών της εστίας του Σκιαδά και στην επαναφορά ο Ζάκκας δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά, χάνοντας τεράστια ευκαιρία. Λίγο μετά, στο 74′ ο Νίκου ελίχθηκε στην περιοχή του Τηλυκράτη και δοκίμασε ένα σουτ, αιφνιδιάζοντας τον Σκιαδά, που αν και έπεσε στη γωνία δεν κατάφερε να σώσει.

Ο Τηλυκράτης προσπάθησε να συνέλθει και να επιτεθεί και πάλι, με τον Καλογερή να βγαίνει απέναντι στον Μαλαμη, όμως να χάνει το κοντρόλ τελευταία στιγμή όπως και μια σπουδαία ευκαιρία για να ηρεμήσει και πάλι τα πράγματα. Σα να μην έφτανε αυτό στο 90ό λεπτό ο Φέκκας πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή με πλάτη στον Σκιαδά, γύρισε κάνοντας με μία το σουτ και ευτυχώς για τους φιλοξενούμενους η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Διαιτητής: Σπυράκος        Βοηθοί: Φραγκούλης Π.-Γκαρτζονίκας

Θρίαμβος Λούρου (Άρης Φερεντίνος): Μαλαμής, Σάκκος, Τζιάκος Δ. (89΄Κοκκίνης), Τζιάκος Γ. (53΄Λέτσος), Λιόντος, Πάνου, Ζάκκας, Ράπτης, Νίκου, Γκολάκου, Ναστούλης (63΄Φέκκας).

Τηλυκράτης Λευκάδας (Πάνος Πολίτης): Σκιαδάς, Βρεττός (89΄Σάντας), Γεωργάκης, Λούζι Π., Λούζι Ο., Καταγής Σ., Μακρυγιάννης, Κτενάς, Παπαδόπουλος (63΄Καταγής Γ.), Περιστέρης (80΄Κούρτης), Καλογερής.