Ήττα στις λεπτομέρειες…

Δόξα Λευκάδας – Εθνικός Πειραιώς 81-82

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 η Δόξα αφού δεν κατάφερε να επιβληθεί του Εθνικού εντός έδρας έχοντας για ακόμα ένα παιχνίδι εκτός ομάδας τον τραυματία Κυρίτση κι έτσι υποχώρησε κι άλλο στην τελική βαθμολογία. Το παιχνίδι δεν ήταν αδιάφορο, τουλάχιστον βαθμολογικά αφού πριν την αγωνιστική υπήρχαν πολλά πιθανά σενάρια και οι τελικές θέσεις στη βαθμολογία δεν ήταν οριστικές.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, ο Εθνικός ξεκίνησε καλύτερα και πιο δυνατά το παιχνίδι δείχνοντας ότι ήρθε να διεκδικήσει ό,τι του αναλογεί. Έτσι κατάφερε να προηγηθεί με μικρές διαφορές στο σκορ (7-13 και 15-24) στηριζόμενος κυρίως στην ευστοχία των παιχτών από τη γραμμή των 6,75.

Η Δόξα αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μέσα από την πίεση στην άμυνά της κατάφερε να κλείσει τη διαφορά στο σκορ.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό. Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμιά τους δεν κατάφερε να ξεφύγει. Η Δόξα πήρε μια διαφορά περίπου στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (59-52) αλλά σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα με δυο τρίποντα ο Εθνικός ξαναπλησίασε στο σκορ (59-58).

Η μάχη στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ακόμα πιο έντονη. Το παιχνίδι κύλησε πόντο πόντο μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Εθνικός είχε την τελευταία επίθεση του παιχνιδιού ενώ απέμενε χρόνος και για τη Δόξα. Οι παίχτες του Βαγγ. Βλάχου όμως με επιθετικό ριμπάουντ ανανέωσαν το χρόνο τους και στα 0,9 δέκατα του δευτερολέπτου (μετά από φάουλ σε προσπάθεια για σουτ) ο Κουκάς ευστόχησε σε μια από τις δυο βολές που κέρδισε. Στην επαναφορά (και μετά από time out) ο Καραδολάμης δεν κατάφερε να ευστοχήσει στα 0,9 δευτ που είχαν απομείνει. Έτσι ο Εθνικός πήρε μια νίκη που ήθελε πολύ, σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχωρίζουν οι νίκες του Παγκρατίου επί του Φίλιππου και του Ψυχικού επί του Ηρακλή αφού από αυτά τα αποτελέσματα η ομάδα της Βέροιας υποβιβάζεται στη Β’ εθνική κατηγορία.

Στο ημίχρονο του αγώνα ο Εθνικός τίμησε τον παλιό ποδοσφαιριστή του σωματείου και συντοπίτη μας Θ. Λιόλιο ενώ τη αποστολή της πειραιώτικης ομάδας συνόδευε και ο γνωστός σε όλους Εθνικάρας.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 81-82
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Τζίμα-Θεοδώρου
Δεκάλεπτα: 19-26, 43-42, 70-64, 81-82
Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 20 (4), Μάρτζος 2, Αργύρης, Μουρατίδης 7 (1), Γεωργάκης, Καραδολάμης 2, Συμεωνίδης 7, Αναγνωστόπουλος 5, Σκλάβος 12, Γαρμπής 8, Βαγενάς 5, Αποστολίδης 13 (2).
Εθνικός Πειραιώς (Βλάχος): Δεμερτζής 6, Καρυπίδης 3, Κουκάς 18 (5), Τζιάλλας 7, Τσιότρας 8 (2), Ζούμπος 6 (2), Γκιζόγιαννης 5 (1), Μαχαίρας 8, Βαβάτσικος 6 (1), Αναγνωστόπουλος, Ψυλέας 15 (3), Παπαδιονυσίου.