Ήττα για τον ΑΟ Πλαγιάς

του

Αλέξη Πανταζή

Ήττα για τον ΑΟ Πλαγιάς στην Πάργα με 3-1 από τον τοπικό Απόλλωνα. Οι Πλαγιώτες στάθηκαν πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ σχετικά νωρίς. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα έδειξε κουρασμένη και η απόδοση έπεσε κατακόρυφα δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να αναζητήσουν περισσότερα γκολ. Η ομάδα της Πλαγιάς αγωνίστηκε χωρίς τον κυνηγό της Σπύρο Σταμουλάκη, τη θέση του οποίου ανέλαβε να αναπληρώσει ο Φραγκολιός Θ. και το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό.
Οι Παργινοί ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες για να προηγηθούν πριν το 10λεπτο. Τελικά το κατάφεραν στο 16’, όταν ο Ντίσιος σέντραρε και ο Μηλιώνης έκανε απ’ ευθείας το σουτ, το οποίο κατεληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Καταγή.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν στο 20’ όταν ο Φραγκολιός από θέση τετ α τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσοβίλη. Στη συνέχεια σε έμμεσο που κέρδισε ο ΑΟ Πλαγιάς, ο Φραγκολιός πάσαρε στον Μωραΐτη Β. εκείνος έκανε το σουτ όμως ο Τσοβίλης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και έδιωξε. Ο Σταμουλάκης πήρε το ριμπάουντ και με σουτ από θέση πλάγια ισοφάρισε σε 1-1. Δεύτερο γκολ του -πολλά υποσχόμενου- 17χρονου μέσου για φέτος.
Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν και πάλι μπροστά και έχασαν σημαντική ευκαιρία στο 40’ με τον Μηλιώνη να κάνει το ψαλιδάκι και τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ. Ό,τι δεν έκανε στο 40’ το έκανε στο 44’ ο Μηλιώνης, όταν με κοντινό σουτ εντός περιοχής έγραψε το 2-1.
Στο Β’ μέρος ο Απολλωνας Πάργας δεν άφησε πολλά περιθώρια στην ομάδα της Πλαγιάς και με γκολ του Ντίσιου στο 52’ ουσιαστικά σφράγισε το ματς. Η μόνη αντίδραση από πλευρά φιλοξενουμένων ήταν κάποια σουτ των Φραγκολιού και Μωραΐτη Β.
Διαιτητής: Τριανταφύλλου Βοηθοί: Σφονδύλη – Πάσχος