Ήττα για τη Νίκη Λευκάδας στην αναμέτρηση με τον Κρόνο

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο η Νίκη Λευκάδας αφού έχασε από τον Κρόνο με 64-71. Το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα μιας και καμιά από τις ομάδες δεν διεκδικούσε καλύτερη θέση στη βαθμολογία. Παρ’ όλα αυτά έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.

Η Νίκη παρατάχθηκε με πολλές απουσίες (χωρίς ξένες παίχτριες και με την Κανταρά άλλη μια φορά απούσα) αλλά έδειξε ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο. Ο Κρόνος ξεκίνησε το παιχνίδι δυνατά και στηριζόμενος στις ξένες του κέρδισε τη μάχη των ρημπάουντ κι έτσι πήρε το προβάδισμα από νωρίς. Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 16-20 και στο ημίχρονο με 30-41.

Με την τετράδα Warner, Gay, Πανταζή και Μαγκλάρα ο Κρόνος έδειξε να έχει πιο πολλές λύσεις. Από την πλευρά της Νίκης Ξεχώριζε η Χαιριστανίδου αλλά και η Καμπουράκη. Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη έκανε την προσπάθειά της να διεκδικήσει το ροζ φύλλο αγώνα. Επανέκαμψε σε μεγάλο βαθμό και έφτασε 5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα να μειώσει σε 56-61 αλλά η προσπάθεια των κοριτσιών έμεινε ημιτελής. Λίγο η κούραση (αφού οι λύσεις ήταν εξαιρετικά περιορισμένες) και λίγο η αστοχία στοίχισε μια νίκη που βαθμολογικά ίσως φαινόταν αδιάφορη αλλά ψυχολογικά θα ήταν πολύτιμη.

Καλύτερες από την ομάδα της Λευκάδας οι Χαιριστανίδου, Ψυχογιού και Καμπουράκη. Η Νίκη ξεκινάει τις υποχρεώσεις της στα playoff του πρωταθλήματος, μετά από μια άκρως επιτυχημένη πορεία στο πρωτάθλημα σα νεοφώτιστη στην Α1.